Atığı biyogaza çeviren reaktör geliştirildi

 

24.10.2009
Yazı Boyutu:  

Süleyman Demirel Üniversitesi (SDÜ) Yenilenebilir Enerji Kaynakları 24_tekno_atigi_reakt__re_ceviren_SDU.jpgMerkezi Müdürü Yrd. Doç. Dr. İbrahim Üçgül,  farklı merkezlerde atıkların biyogaza çevrilmesi yönünde çalışmalar yapıldığını, SDÜ’de ise bu sistemi yapan reaktörü geliştirdiklerini belirterek, sistemi deneme aşamasını başarıyla sonuçlandırdıklarını kaydetti.

Her türlü atık maddeyi kullandıklarını ve hepsinde başarılı sonuç elde ettiklerini belirten Yrd. Doç. Dr. Üçgül, şöyle konuştu:

YAĞMUR DAMLALARI
"Yağmur damlalarının yere çarpma anlarını inceleyen araştırmacılar, sanılanın aksine damlaların yere çarpmadan önce dağılıp sıçradığını ortaya çıkardı. Bir yüzeye çarpan yağmur damlacıkları ince bir tabaka haline gelir, ardından bir taç şekline gelen bir sıçrama yaşar. Önceki deneyler, su damlacıklarını çevreleyen havanın bu olay gerçekleşirken önemli bir rol oynadığını ortaya koyuyordu: yağmur damlaları hava basıncı düşük olduğunda kolayca sıçramıyor, bunun yerine ince bir tabaka halinde yüzeye dağılıyor."


Üye OlÜye Girişi