Atık pilleri getir, fidanları götür!

 

İzmir Büyükşehir Belediyesi’nin düzenlediği geleneksel Atık Pil Toplama Kampanyası başladı

06.06.2011
Yazı Boyutu:  

Gelecek kuşaklara daha sağlıklı ve yaşanabilir dünya bırakabilmek, 6_CEVRE_AT__KP__L_TOPLAMA2.jpgçocuklarda ve toplamda çevre bilincini geliştirmek için İzmir Büyükşehir Belediyesi’nin tarafından 1998 yılından bu yana sürdürülen ‘Atık Pil Toplama Kampanyası’nın  14.sü başladı.  Büyükşehir Belediyesi Çevre Koruma ve Kontrol Dairesi Başkanlığı ile Taşınabilir Pil Üreticileri ve İthalatçıları  Derneği (TAP) işbirliği ile bu yıl 6 – 8 Haziran 2011 tarihleri arasında düzenlenecek olan atık pil toplama kampanyasına en büyük ilgiyi yine &cced il;ocuklar gösterdi. İZELMAN Anaokulu öğrencileri, yıl boyunca topladıkları kullanılmış pilleri, İzmir Büyükşehir Belediyesi’nin Girişi’nde hazırlanan stanttaki kumbaralara attı. Kampanyanın ilk gün heyecanını paylaşan İl Çevre ve Orman Müdürü Osman Çakmak, İzmir Büyükşehir Belediyesi Genel Sekreter Yardımcısı Serpil Baran, İZELMAN Genel Müdürü Hüseyin Kırmızı ile Çevre Koruma ve Kontrol Dairesi Başkanı Yıldız Sezgin, çocuklara çevre gösterdiği duyarlıkıktan ötürü teşekkür etti. İzmir Büyükşehir Belediyesi Genel Sekreter Yardımcısı Serpil Baran, pil toplama kampanyasına katılan öğrencilere çam fidanı dağıttı. 8 Haziran akşamına kadar sürecek kampanya çerçevesinde, İzmir Büyükşehir Belediyesi önünde kurulan stantta öğrencilere ve vatandaşlara bin adet çam fidanı il e bez torba dağıtılacak.

7 KATAGORİDE YARIŞACAKLAR

Kampanyada toplanan atık piller; anaokulları, okullar, çocuklar, gençler, yetişkinler, şarjlı piller ile firmalar-kurumlar olmak üzere 7 kategoride değerlendirilecek. Her kategoride ilk üç dereceye girenlere teşvik ödülleri verilecek. Ödüller, daha sonra açıklanacak bir tarihte sahiplerini bulacak.

RAKAM GİDEREK ARTIYOR

Kampanyaya katılım, İzmirliler’in çevreye ve doğanın korunmasına gösterdiği duyarlılık sayesinde her geçen yıl daha da artıyor. 2007 yılında 8 ton, 2008 yılında 8.6 ton, 2009 yılında toplam 13.4 ton atık pil toplanarak uygun şartlarda doğaya zarar vermeden bertaraf edilmişti. 2010 yılında ise metropol alan sınırları içinde bulunan 21 ilçedeki okullara, muhtarlıklara, hastanelere, alışveriş merkezlerine, küçük ölçekli sağlık kuruluşlarına, fotoğraf stüdyolarına, askeri tesislere ile eczanelere dağıtılan atık pil bidonları ve toplama kutuları aracılığıyla toplam 21.1 ton atık pil toplanmıştı. Özellikle çocuklar ile gençlerin yoğun ilgi gösterdiği kampanyanın sonuçları, çevre bilincini erken yaşlarda aşılama amacına ulaştığını gö ;steriyor.

HEDEF DOĞAYI KORUMAK

Toplanan piller, Harmandalı Düzenli Depolama Alanı’nda özel olarak hazırlanan Çevre ve Orman Bakanlığı’nca onaylı Atık Pil Bertaraf Deposu’nda bertaraf ediliyor. Geri kazanımı mümkün olan piller ise Taşınabilir Pil Üreticileri ve İthalatçıları Derneği (TAP) ile anlaşması bulunan elektrikli ve elektronik atıkların geri kazanım lisansına sahip işletmede geri kazanılıyor.


Üye OlÜye Girişi