ATKB 50. kuruluş yıl dönümünü kutladı

 

ATKB Başkanı Şermin Özçilingir, derneklerinin ABD de Türk dili ve kültürünü tanıtmak ve yaymak, Amerika da yaşayan Türk toplumunu bir araya getirmek, için çaba gösterdiklerini söyledi

16.11.2009
Yazı Boyutu:  

New York ta faaliyet gösteren Amerika Türk Kadınlar Birliği (ATKB)16_orgut_ATKB_baskani.jpg 50. kuruluş yıl dönümü nü coşkuyla kutladı.

Times Meydanı ndaki Mariott Oteli nde düzenlenen gecenin açış konuşmasını yapan ATKB Başkanı Şermin Özçilingir, derneklerinin ABD de Türk dili ve kültürünü tanıtmak ve yaymak, Amerika da yaşayan Türk toplumunu bir araya getirmek, Türk ve Amerikan kadınlarının dostluğunun geliştirmek gibi pek çok hizmette bulunduğunu anlattı.

Bu hizmetlerin başında Atatürk ün Hayatta En Hakiki Mürşit İlimdir sözünü yerine getirecek gençlerin yetiştirilmesi olduğunu vurgulayan Özçilingir, ATKB bünyesindeki 39 yıldan beri Türk Evi nde Türk çocuklarına eğitim veren Atatürk Okulu’nun kurucusu Ayla Erdamar a şükranlarını dile getirdi.

Özçilingir, ATKB nin kurulduğu günden bugüne Atatürk ün kadınlara verdiği önemin bilincinde olarak çeşitli etkinlikler düzenlediğini sözlerine ekledi

Sanatçı Nükhet Duru nun renk kattığı gecede Türkiye nin BM Daimi Temsilcisi Büyükelçi Ertuğrul Apakan ise Türkiye ile ABD arasındaki ilişkilerin son dönemde önemli gelişmeler gösterdiğini, ATKB gibi derneklerin bu ilişkilerin daha da gelişmesine katkıda bulunduklarını söyledi.

New York Başkonsolosu Mehmet Samsar da konuşmasında, kadınların huzurlu, mutlu ve sağlıklı bir toplumun temel taşları olduğunu, gelecek nesillerin yetişmesinde önemli bir rol oynadıklarını ifade ederek Amerika da yaşayan tüm Türk kadınlarını ATKB ye üye olmaya çağırdı.

Türk Amerikan Dernekleri Federasyonu (TADF) Başkanı Kaya Boztepe de yaptığı konuşmada, Türk halkının Atatürk ün ilkeleri doğrultusunda birlik ve bütünlük içinde olması, ABD deki Türk toplumunun da Türk devletinin bu temel ilkelerini gözetmesi gerektiğine dikkat çekti.

Cumhuriyetin ilanından sonra kadınlara verilen değerin arttığını ve Atatürk ün kadınlara seçme ve seçilme hakkını Almanya, Fransa ve İsveç gibi ülkelerden önce verdiğini anımsatan Boztepe, New York taki Atatürk Okulunun diğer eyaletlerde de açılması dileğinde bulundu.

ABD de yaşayan genç ve başarılı müzisyen Sinem Saniye ve Nükhet Duru nun sahne almasından sonra geliri tümüyle Atatürk Okulu’na bırakılacak çekiliş ve açık artırma düzenlendi.

16_orgut_atbk_kutlama.jpgNÜKHET DURU YA TEŞEKKÜR
Öteyandan, BM Daimi Temsilcisi Büyükelçi Ertuğrul Apakan, Eşi Lale Apakan ın o dönem başkanlığını yaptığı Dışişleri Bakanlığı Mensupları Eşleri Dayanışma Derneği nin Ağrı da yatılı bölge okulunun yapılması amacıyla düzenlediği etkinliğe Duru nun destek amacıyla katıldığını ve bugün Ağrı da yatılı bölge kız okulunun yapıldığını anlatan Daimi Temsilci, Atatürk Okuluna destek vermek amacıyla New York a da gelen Duru ya teşekkür etmek istediğini belirtti.

Nükhet Duru da Apakan a teşekkür etti ve Bütün dileğim ülkemden aldığımı, daha fazlasıyla ülkeme geri verebilmek diye konuştu.


Üye OlÜye Girişi