Avatar, Titanic i batırmak üzere

 

Uluslararası bilet satışlarında Titanic i geçen Avatar ın, çok yakın zamanda Titanic i batırarak dünya genelinde şimdiye kadar en çok kazanan film olmasına kesin gözüyle bakılıyor

25.01.2010
Yazı Boyutu:  

. Box Office in tahminlerine göre, sinemalarda 6 hafta aralıksız birinci olan,25_ks_Avatar__Titanic__i_bat__rmak___zere.jpg yönetmen James Cameron un bilimkurgu "şaheseri" "Avatar", geçen haftayı da 36 milyon dolarla kapattı.

ABD de toplamda 552,8 milyon dolar hasılata ulaşan film, dünya genelinde 1,843 milyar dolar hasılat yapan Titanic in ardından 1,841 milyar dolar gelir elde etti.

Ayrıca uluslararası bilet satışlarında 1,29 milyar dolarla "Titanic"in rekoru olan 1,24 milyar doları geçen "Avatar", "yıkılmaz sanılan bu büyük gemiye" ilk "buz darbesini" de vurmuş oldu. "Avatar"ın, birkaç gün içinde, aralarında yalnızca 2 milyon dolar fark kalan "Titanic"i "batırarak" şimdiye kadar en çok kazanan filmi unvanını alması bekleniyor.

20. Century Fox un Dağıtım Müdürü Chris Aronson da "Avatar"ın rekorlarını, tüm "en"lere meydan okuma olarak yorumluyor.

Beyazperde Aktörleri Derneğinin ödül töreninden eli boş dönen, ancak Altın Küre de en iyi film ve en iyi yönetmen ödüllerini toplayan "Avatar"ın, 2 Şubatta da Oscar a en iyi film dalında aday gösterilmesi bekleniyor.

ABD DE HAFTANIN EN ÇOK İZLENENLERİ
Öte yandan Box Office in tahminlerine göre, ABD ve Kanada da geçen hafta, "Avatar"dan sonra en fazla, vizyona yeni giren film "Birlik (Legion)" izlendi. "Birlik" haftayı 18,2 milyon dolarla kapattı.

17 milyon dolarla haftanın üçüncüsü Denzel Washington un oynadığı "Tanrının Kitabı" (The Book of Eli), 14,5 milyon dolarla da dördüncü "Diş Perisi" (Tooth Fairy) oldu.

Haftanın izlenen diğer filmleri de sırasıyla şöyle:

"Cennetimden Bakarken" (The Lovely Bones), "Sherlock Holmes", "Extraordinary Measures", "Alvin ve Sincaplar" (Alvin and the Chipmunks: The Squeakquel), "İlişki Durumu: Karmaşık" (It s Complicated), "The Spy Next Door".

DAĞA "AVATAR" İSMİNİ VERDİLER
Çin in güneyindeki Hunan eyaletinin Cangciacie şehrinde bir dağa, uçan dağları ve üç boyutlu animasyonlarıyla dünyada izlenme rekorları kıran "Avatar" filminin ismi verildi.

"Avatar"ın ulaştığı şöhreti nakde çevirmek isteyen eyalet yönetimi, resmi internet sayfalarında, Cangciacie deki "Güneyin Gökyüzü Sütunu" adlı dağın adının "Avatar Hallelujah Dağı" olarak değiştirildiğini duyurdu.

Eyalet yönetimi, "Avatar" filminde uçan "Hallelujah Dağları"nın ilham kaynağının "Güneyin Gökyüzü Sütunları" dağı olduğunu ve 2008 yılında eyalete gelen bir Hollywood fotoğrafçısının bölgede birçok resim çektiğini aktardı.

İnternet sitesinde, fotoğrafçının çektiği karelerin "Hallelujah Dağları" dahil, "Avatar" filminin ana unsurlarını oluşturduğu da belirtiliyor.

"Pandora uzak, ancak Cangciacie yakın" ifadesinin kullanıldığı resmi internet sitesinde, "Avatar daki Hallelujah Dağları nı görmeye ve gerçek Pandora yı keşfetmeye hoş geldiniz" ibareleri yer alıyor.

Öte yandan, turist çekmek için faaliyete geçen Çin seyahat şirketleri ise müşterilerini davet ettiği internet sitelerinde, "Avatar-Pandora ya büyülü seyahat" ve "Avatar ın uçan dağına mucizevi seyahat" gibi sloganları kullanmaya başladı.

Yönetmenliğini James Cameron un yaptığı, üç boyutlu olarak da izlenebilen bilim kurgu filmi "Avatar", tüm dünyada olduğu gibi Çin de de gişe rekorları kırdı ve ülkede 698 milyon yüen (yaklaşık 152 milyon 273 bin TL) gişe hasılatıyla kendisiyle yarışıyor.


Üye OlÜye Girişi