Avrupa Komisyonu’nun ilk kadın başkanı Leyen 1 Ekim'de görevi devralıyor

 

Avrupa Komisyonu Başkanlığı’na seçilen ilk kadın olan Almanya Savunma Bakanı Ursula Von der Leyen'in programında iklim değişikliği ve üıplumsal cinsiyet eşitilği öncelik taşıyor.

17.07.2019
Yazı Boyutu:  
Avrupa Parlamentosu'nda yapılan oturumda 383 oy alan Leyen, seçilmek için alması gereken 374 oydan sadece 9 fazla kişinin desteğini alabildi. Parlamento'da 327 vekil Leyen'e karşı oy verirken, 22 kişi çekimser kaldı.

Eski Komisyon Başkanı Jean-Claude Juncker'in yerini alacak Ursula von der Leyen, beş yıl boyunca bu görevi yürütecek.

Sonuçların belli olmasının ardından açıklamada bulunan Von der Leyen komisyon başkanlığına seçilmekten “onur duyduğunu” belirterek, "Bana duyduğunuz güven, Avrupa'ya duyduğunuz güvendir. Benim görevim şimdi başlıyor. Hep beraber daha yapıcı bir şekilde çalışalım." dedi.

Ursula von der Leyen, görev süresi 31 Ekim’de bitecek Avrupa Komisyonu Başkanı Jean-Claude Juncker’den görevi 1 Kasım’da devralacak.

DW Türkçe’nin haberine göre Avrupa Komisyonu’nun yeni başkanı, gelecek beş yıl boyunca Avrupa Parlamentosu milletvekillerini iklim değişikliğiyle mücadele, toplumsal cinsiyet eşitliği ve toplumsal meselelere odaklanan bir programla ikna ettiği belirtiliyor.

Adaylığı Berlin ve Brüksel’de tartışmalara neden olan Von der Leyen, Pazartesi günü yaptığı açıklamada “Avrupa’ya hizmete daha iyi kanalize olabilmek için Avrupa Parlamentosu’ndaki oylamanın sonucu ne olursa olsun (Almanya) Savunma Bakanlığı görevini bırakacağını” açıklamıştı.Britanya mesajı

Von der Leyen, Avrupa Birliği’nden ayrılma sürecinde olan Britanya’ya ilişkin de bir mesaj verdi.

Yeni seçilecek başbakanı ile “yapıcı bir şekilde birlikte çalışacağını” vurgulayan von der Leyen, Başbakanlık koltuğuna en güçlü aday olarak gösterilen Boris Johnson’la mı yoksa Dışişleri Bakanı Jeremy Hunt ile mi çalışmayı tercih edeceğine ilişkin ise yorum yapmadı. 

Merkel: İnanmış bir Avrupalı göreve seçildi

Twitter üzerinden açıklamalarda bulunan Almanya Başbakanı Angela Merkel, siyasette uzun yıllar beraber çalıştığı Leyen'i yeni görevi için tebrik etti.

Merkel, "Bu sonuçtan memnunum çünkü ikna kabiliyeti olan ve inanmış bir Avrupalı, Avrupa Komisyonu Başkanı seçildi. Uzun yıllar yanımda çalışan bir bakanı kaybetmiş olsam da Brüksel'de yeni bir partner kazandım." ifadelerini kullandı.

Bakanlık görevinden bugün istifa edecek

Almanya Savunma Bakanlığı görevini yürüten Von der Leyen, çarşamba günü istifa edeceğini açıkladı.

Leyen oylama öncesinde Twitter’dan yaptığı açıklamada “Avrupa Parlamentosu’ndan güven oyu isteyeceğim. Sonuç ne olursa olsun, Avrupa’ya tüm gücümle daha iyi hizmet edebilmek için çarşamba günü Savunma Bakanı olarak görevimi bırakacağım.” diye yazmıştı.

Leyen kimdir?

1958 Belçika doğumlu Leyen, ekonomi bölümünde başladığı eğitim hayatını hekim olarak tamamladı. Bir süre kadın hastalıkları uzmanı ve öğretim görevlisi olarak çalışan Leyen 1999 yılında Almanya'da aktif siyasete adım attı.

Leyen, Almanya Başbakanı Angela Merkel'in partisi Hristiyan Demokrat Birlik Parti (CDU) üyesi.

Tıp profesörü Heiko von der Leyen ile evli olan Ursula von der Leyen, 7 çocuk annesi.

Üye OlÜye Girişi