Avrupa Konseyi'nden Suriyeli kadın doktora cesaret ödülü

 

Avrupa Konseyi, şu anda Türkiye’de göçmen olarak bulunan Suriyeli çocuk doktoru Amani Ballour’a ülkesinde savaş döneminde yeraltı hastanesi kurması nedeniyle “Raoul Wallenberg Ödülü” ne değer gördü. Doktor Ballour ödülünü 17 Ocak'ta alacak.

15.01.2020
Yazı Boyutu:  
Avrupa Konseyi, şu anda Türkiye’de göçmen olarak bulunan Suriyeli çocuk doktoru Amani Ballour’a, ülkesinde savaş bölgesi Doğu Guta’da 2012 ila 2018 yılları arasında yeraltında kurduğu hastanedeki çalışmalarından dolayı “Raoul Wallenberg Ödülü” verecek.

Avrupa Konseyi’nden yapılan yazılı açıklamada, Suriyeli doktorun, “cesur ve korkusuz” bir şekilde yüzlerce hastayı zor koşullarda kurduğu hastanede tedavi ettiği bildirildi.Avrupa Konseyi Genel Sekreteri Marija Pejcinovic Buric, “İnsan hakları ve kişisel haysiyet, bir barış dönemi lüksü değil. Doktor Amani Ballour, savaşın ortasında, ızdırap çekilen zor dönemde şerefin, haysiyetin parlayan gerçek bir empati örneği.” dedi.

Suriyeli doktora ödülü 17 Ocak’ta Avrupa Konseyi’nde düzenlenecek olan törenle takdim edilecek. Bu törende, National Geographic’in yeraltında kurulan hastaneyle ile ilgili çektiği bir belgesel izleyicilere gösterilecek. (Euronews)

Üye OlÜye Girişi