Avrupa'dan seçimler için Türkiye'ye gözlemci akını

 

24 Haziran seçimleri için AKMP 33, AGİT 372 gözlemci gönderiyor. AKPM, milletvekili aday listelerinde seçilebilecek sıralarda kadın sayısının az olmasından üzüntü duyduğunu açıkladı.

31.05.2018
Yazı Boyutu:  
Avrupa Konseyi Parlamenter Meclisi’nin (AKPM), 24 Haziran'da yapılacak cumhurbaşkanlığı ve milletvekili seçimlerine Türkiye'ye 33 gözlemciden oluşan bir heyetini göndereceği belirtildi. Avrupa Parlamentosu (AP) gözlemci göndermeyeceğini açıklarken, Avrupa Güvenlik İşbirliği Teşkilatı (AGİT) ise 372 gözlemci göndereceğini bildirdi.

AKPM'nin Türkiye'ye gönderdiği ön grubun ziyaretinin sonuçlarını değerlendirdiği ifade edilen açıklamada, "24 Haziran 2018 tarihli cumhurbaşkanlığı ve meclis seçimlerinin gidişatını izlemek için 33 üyelik bir heyet gönderilecek" dendi.

AKPM'nin ön grubu, Ankara'da bulunduğu 2 gün içinde siyasi parti temsilcileri, Türkiye'de çalışan diplomatlar, yerel ve yabancı gazeteciler, sivil toplum kuruluşlarının çalışanları ile bir dizi görüşme gerçekleştirdi. Grubun görüştüğü tüm tarafların, kurumsal olarak parlamenter sistemden başkanlık sistemine geçişi pekiştirecek seçim yarışının kilit önemini kaydettiği aktarıldı.

AKPM: KADIN SAYISININ AZ OLMASINDAN ÜZÜNTÜ DUYUYORUZ

Ayrıca cumhurbaşkanlığı seçimlerine 6 adayın katılmasının seçmenlere gerçekten çoğulcu bir seçim sunacağı belirtilen açıklamada, "Bununla birlikte heyet, meclis seçimleri için seçim listesinde yeterli sayıda kadın adayın yer almamasından üzüntü duyuyor" ifadesine yer verildi.

Açıklamada, "Bu seçimlerin önemi göz önüne alındığında, Türkiye yönetiminin özgür, adil, şeffaf ve uluslararası oylama standartlarına uygun seçimlerinin sağlanması için maksimum çaba göstermesi çok önemli" dendi.

AGİT'DEN 372 GÖZLEMCİ

Bu arada Avrupa Güvenlik ve İşbirliği Teşkilatı'nın (AGİT) Demokratik Kurumlar ve İnsan Hakları Bürosu, Türkiye'de 24 Haziran'da gerçekleşecek olan erken seçimler için ülkeye 372 gözlemci göndereceğini duyuruldu.

Associated Press'in (AP) aktardığı habere göre gözlemci grubundan 22 kişinin Türkiye'de uzun süre kalarak, seçim hazırlıklarını takip edeceği, diğer 350 kişinin ise seçimlerin gerçekleşeceği 24 Haziran'da görevde olacakları kaydedildi.

AGİT'ten yapılan açıklamada, çok sayıda gözlemci yollanmasının nedeninin, seçim prosedüründe kısa bir süre önce gidilen değişikliklerin olduğu ifade edildi.

Üye OlÜye Girişi