Avrupa'nın son diktatörünü dünya kınadı Putin ve Erdoğan kutladı

 

25 yılı aşkın süredir Belarus'u yöneten özgürlükler karşıtı olduğu için Avrupa'nın son diktatörü olarak nitelenen Cumhurbaşkanı Lukaşenko, pazar günü yapılan seçimleri yüzde 80 oy oranıyla kazandı. Lukeşenko karşıtları seçimlere hile karıştırıldığı gerekçesiyle protesto gösterileri düzenlerken Beyaz Saray ve AB ve NATO, seçim sonuçlarından endişeleri dile getirdi. Kendisinden haber alınamayan Muhalif kadın aday ise Litvanya'da ortaya çıktı.

11.08.2020
Yazı Boyutu:  

Sovyetler Birliği'nin dağılmasından sonra kurulan Baltık Ülkesi Belarus'ta (Beyaz Rusya) 26 yıldır iktidarda olan Cumhurbaşkanı  Aleksandr Lukaşenko'nun Pazar günü yapılan ve yüzde 80,23 gibi açık  ara oy farkıyla kazandığı ilan edilen devlet başkanlığı seçimlerinin ardından yükselen tansiyon düşmüyor.


 Muhalefet, Cumhurbaşkanı Lukaşenko'nun altıncı dönem bu göreve gelmesi anlamı taşıyan seçim sonuçlarını, 'hile olduğu' gerekçesiyle tanımadığını ilan etti.


Seçimlere hile karıştığını savunan binlerce protestocu bir kez daha başkent Minsk sokaklarındayken oyların yüzde 10.09'unu aldığı iddia edilen muhalif aday Aleksandr Lukaşenko'nun en güçlü rakibi konumundaki Svetlana Tikhanovskaya'nın ortadan kaybolduğu haberleri geldi.

Belarus Seçim Komisyonu'nun duyurduğu sonuçlara itiraz eden ve şikayet dilekçesi veren muhalif aday Svetlana Tsikhanouskaya'ya kendi ekibi de ulaşamıyordu. Tsikhanouskaya, telefonlarına da cevap vermiyordu.

Litvanya Dışişleri Bakanı Linas Linkevicius ise salı sabahı Twitter hesabından yaptığı bir paylaşımında "Svetlana Tikhanovskaya güvende. Kendisi Litvanya'da" diye yazdı.


ÜÇ BİNİ AŞKIN GÖSTERİCİ GÖZALTINDA

AFP'ye konuşan bir görgü tanığı, polisin barışçıl şekilde gösteri yapan protestoculara göz yaşartıcı gaz ve plastik mermiyle müdahale ettiğini, bir gazetecinin yaralandığını söyledi.

Protestocular, Pazar gecesi de Minsk ve diğer kentlerin sokaklarında düzenledikleri gösterilerde seçim sonuçlarını protesto etmişti.Göstericilerle emniyet güçleri arasında çatışmaların yaşandığı eylemlerde yaklaşık 3 bin kişinin gözaltına alındığı açıklandı.

Belarus devlet ajansı Belta’nın haberine göre Lukaşenko, Pazar gecesi seçimleri kendisinin kazandığını açıklanması sonrasında patlak veren protestolar hakkında, “Uygun yanıt verilecek. Ülkemizin parçalanmasına izin vermeyeceğiz” diye konuşmuştu.

ABD, NATO VE AB SEÇİM SONUÇLARINDAN ENDİŞELİ

Belarus'ta çıkan olaylarla ilgili ABD'den bir açıklama geldi. Beyaz Saray Sözcüsü Kayleigh McEnany, ABD'nin Belarus'taki seçimler nedeniyle "derin endişe duyduğunu" belirtti. "Muhalefet adaylarının sindirilmesi ve barışçıl protestocuların gözaltına alınmasının, sürece zarar verdiğini" ifade eden McEnany, "Belarus hükümetini barışçıl toplanma hakkına saygı göstermeye ve güç kullanımından sakınmaya davet ediyoruz" dedi.

Belarus'taki seçim sonuçlarına ilişkin Avrupa Birliği ve Almanya'dan da sert açıklamalar gelmişti. Avrupa Birliği Komisyonu Başkanı Ursula von der Leyen da, Belarus makamlarını seçim sonuçlarını incelemeye çağırarak oyların eksiksiz bir şekilde sayılıp sonuçların bu şekilde açıklandığından emin olunması gerektiğini vurgulamış ve güvenlik güçlerinin göstericilere yönelik tavrını kınamıştı.

NATO: SEÇİM SONUÇLARINDAN CİDDİ ENDİŞE DUYUYORUZ

Belarus'ta Cumhurbaşkanı Aleksandr Lukaşenko'nun kazandığı pazar günü yapılan seçimler ve sonrasında yaşananlara ilişkin 'ciddi kaygı duyuyoruz' açıklamasında bulundu.

NATO müttefikleri Belarus'ta cumhurbaşkanlığı seçim süreciyle ilgili ciddi endişelerini dile getirdi" diyen Genel Sekreter Jens Stoltenberg, seçim sonuçlarının açıklanmasının ardından düzenlenen muhalif eylemlere sert müdahale edilmesini de kınadıklarını söyledi.

Stoltenberg, "İttifak, barışçıl göstericilere yönelik şiddeti kınıyor. İfade özgürlüğü ve barışçıl gösteri düzenleme hakkı dahil olmak üzere temel haklara saygı gösterilmeli" ifadelerini kullandı.


PUTİN VE ERDOĞAN LUKAŞENKO'YU KUTLADI 

Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin, Baltık ülkesi Belarus'ta yapılan devlet başkanlığı seçimlerini açık ara kazanan Alexandr Lukaşenko'yu tebrik etti.

Belarus Seçim Komisyonu pazar günü yapılan seçimlerde Lukaşenko (Lukashenko)'nun oyların yüzde 80,23'ünü aldığını açıklamıştı. Lukaşenko, Putin'e yakın bir isim olarak biliniyor.

Kremlin Sarayı'nın Telegram hesabından yapılan açıklamada, seçim sonuçlarının Rusya ve Belarus gibi iki kardeş ülkenin ortak çıkarlarına hizmet edeceğini belirten Putin, "Sizin (Lukaşenko) yeniden başkan seçilmeniz iki ülkenin birlikte kalkınmasına öncülük edecek ve gelecekte aramızdaki iş birliğini artırmaya vesile olacaktır. Ayrıca bu durum, Avrasya Ekonomik Birliği'ndeki ortaklığımızın ve askeri-siyasi birliğimizin güçlenmesine de katkıda bulunacaktır." ifadelerini kullandı.

Siyasi hayatına 1989’da Sovyet Sosyalist Cumhuriyetler Birliği (SSCB) milletvekili seçimlerinde aday olarak başlayan Aleksandr Lukaşenko, Putin'e yakın bir isim olarak biliniyor. Minsk ve Moskova hükümetleri de Sovyetler Birliği'nin dağıldığı Aralık 1991'den bu yana oldukça yakın ilişkilere sahip.


Öteyandan Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Pazargünü yapılan devlet başkanlığı seçimlerini kazanan Belarus Devlet Başkanı Aleksandr Lukaşenko'yu kutladı.

Belarus devlet haber ajansı BelTa'nın aktardığına göre Lukaşenko'ya bir tebrik telgrafı gönderen Erdoğan, 'dost Belarus halkının' seçimlerde Lukaşenko'ya verdiği desteğe dikkat çekti.

Erdoğan, "Ülkelerimiz arasındaki ilişkilerin ve yakın işbirliğimizin ortak çabalar sayesinde karşılıklı saygıya ve karşılıklı çıkarlara dayalı olarak tüm alanlarda gelişmeye devam edeceğinden emin olduğumu bir kez daha belirtmek isterim" ifadelerini kullandı. (Kazete Haber Merkezi)

 


Üye OlÜye Girişi