'Avrupayı demokratikleştirecekler'

 

Yunanistan'ın eski Maliye Bakanı Varufakis'in lideri olduğu DiEM25, WikiLeaks’in krucusu Julian Assange'le yeni pan-Avrupa hareketi için harekete geçti

11.02.2016
Yazı Boyutu:  

Yunanistan'ın eski Maliye Bakanı Varufakis, lideri olduğu ve merakla beklenen yeni pan-Avrupa hareketini tanıttı.  AB'yi demokratikleştirmeyi öngören hareketin en büyük destekçisi ise  WikiLeaks’in krucusu Julian Assange ve İngiliz müzisyen Brain Eno.

Yunanistan’daki 5 Temmuz referandumundan ‘Hayır’ çıkmasına rağmen istifa eden eski Maliye Bakanı Yannis Varufakis, siyaset arenasına geri döndü.  Almanya’nın başkenti Berlin’de düzenlediği basın toplantısında, Avrupa’da Demokrasi Hareketi 2025’i (Democracy in Europe Movement 2025 —DiEM25) tanıtan Varufakis, “Avrupa’da, sınırları ve geçmişe bağlı siyasi görüşleri aşarak her yere ulaşacak siyasi bir hareket. Amaç çok basit: Avrupalıları mecazi anlamda bir masa etrafında toplamak, bunlar bugün olduğu gibi ortak sorunların ve çözümlerin tartışıldığı forumlar da olabilir” ifadelerini kullandı.

”Hedef AB’yi demokratikleştirmek”

Bir pan-Avrupa hareketi olarak tasarlanan DiEM25’in hedefinin ‘AB’yi demokratikleştirmek’ olduğunu söyleyen Varufakis, Birlik’in ‘bürokratik ve teknokratik’ karar alma süreçlerini ‘demokratik değil, otoriter’ olarak tanımladı.

Varufakis ayrıca, Brüksel’in ekonomi politikaları ve sığınmacı krizini ele almada başarısız olduğunu kaydederek, “Avrupa Birliği ufalanıyor ve bu çok hızlı oluyor” dedi.

“DiEM’le yaptığımız şeyin ütopik olarak görüldüğünden şüphe yok” diyen Varufakis’e göre iki seçenek var. Bunlardan ilki, ‘Avrupa Birliği içindeki güçlerin halihazırdaki Avrupa Birliği’ni sürdürebilirlermiş gibi davranmaya devam etmeleri’; diğer ise herkesi acı şekilde cezalandıracak korkunç bir distopya ile insani krizlerle zenginleşen ve kar sağlamanın yollarını bulabilen kişilerin dışlanması.

Mülteci akını

Mülteci akınına da değinen Varufakis, bu durumu ele almada Almanya Başkanı Angela Merkel hariç herkesin başarısız olduğunu söyledi. Çözümün ne ulus devletlere geri dönüş ne yeniden duvarlar inşa etmek ne de İtalya ve Yunanistan’da ‘toplama kampları’ yapmak olmadığını söyledi.

Assange destek veriyor

Varufakis’in kurucusu olduğu DiEM25’ın şimdiden 3000’den fazla üyesi var. Üyeleri arasında öne çıkan isimlerse WikiLeaks’in krucusu Julian Assange ve İngiliz müzisyen Brain Eno.

Assange ayrıca, DiEM 25 için dün düzenlenen basın toplantısına da video konferansla katılarak kısa bir konuşma yaptı.

Bu arada DiEM25 için hazırlanan tanıtım videosunda Varufakis’in maliye bakanlığını yürüttüğü dönemde yıldızının barışmadığı Eurogroup Başkanı Jeroen Dijsselbloem, Almanya Maliye Bakanı Wolfgang Schäuble ve IMF Başkanı Christine Lagarde da yer aldı. 

(Sputnik)


Üye OlÜye Girişi