Avusturya'yı AYM'nin kadın başkanı yönetecek

 

Avusturya'da koalisyon hükümetinin faşist ortağının yolsuzluklarının ortaya çıkması sonrası patlak veren siyasi krizden çıkışı yönetecek olan Anayasa Mahkemesi (AYM) Başkanı Brigitte Bierlein ülkeyi erken seçime götürecek.

30.05.2019
Yazı Boyutu:  
Ülkede koalisyonun aşırı sağcı ortağının yolsuzluk görüntülerinin ortaya çıkması üzerine hükümetin çökmesi sonrasında, ülkeyi eylüldeki erken seçime götürecek geçiş hükümetinin başına Anayasa Mahkemesi Başkanı Brigitte Bierlein atandı. Avusturya’nın hukukçu Cumhurbaşkanı Alexander Van der Bellen, hükümet kurma görevini Bierlein’e vereceğini açıkladı. Bierlein, ülkenin ilk kadın başbakanı olacak.

Van der Bellen “Bir kaç gün içinde Anayasa Mahkemesi Başkanını Avusturya Cumhuriyeti Başbakanı ilan edeceğim” açıklamasını yaptı. Buna göre, Anayasa Mahkemesi’nden zorunlu emeklilik yaşı olan 70 yaşına bu yıl basacak olan Brigitte Bierlein, erken seçime dek parlamentonun desteğini alacak bir hükümet kurmakla görevlendirilecek.

Muhafazakar-aşırı sağ koalisyon hükümetinin ikinci ortağın yolsuzluk videosunun ortaya çıkması sonucu çökmesi sonrası ciddi bir siyasi krize sürüklenen Avusturya, bu vesileyle ilk kez kadın başbakan tarafından yönetilecek. AB üyesi Alpler ülkesinin eylülde erken seçime gitmesi planlanıyor.

Avusturya’da Ekim 2017 seçimlerinden 2 ay sonra kurulan muhafazakar eğilimli Halk Partisi (ÖVP) ile aşırı sağcı Özgürlük Partisi’nin (FPÖ) koalisyon hükümeti, birbiri ardına infilaklarla iflas etti.

FPÖ lideri ve Başbakan Yardımcısı Heinz-Christian Strache’nin yolsuzluk pazarlığı videosunun ortaya çıkmasının yarattığı skandal, 10 gün önce FPÖ’lü bakanların toplu istifasına kadar vardı. Ardından ülkeyi erken seçim taşıma hazırlıkları yapan ÖVP lideri, Başbakan Sebastian Kurz parlamentodaki güven oylamasını kaybetti. (Sputnik)

Üye OlÜye Girişi