Ayakkabıya uzaktan kumandalı ısıtma

 

Selçuk Üniversitesinde (SÜ) bir doçent, 3 kişilik ekibiyle birlikte her ayakkabıda kullanılabilen uzaktan kumandalı ısıtma pedi üretti

23.01.2010
Yazı Boyutu:  

SÜ Teknik Eğitim Fakültesi Elektronik Ana Bilim Dalı Başkanı Öğretim Üyesi23_TEKNO_AYAKKABIYA_UZAKTAN_ISITMA.jpg Doç. Dr. Hakan Işık,aynı bölümde görevli, kendisiyle birlikte 4 kişiden oluşan ekip olarak yaklaşık 5 yıldır üzerinde çalıştıkları ısıtmalı ayakkabı-ayakkabı ısıtma pedi projesini sonuçlandırdıklarını söyledi.

Işık, ilk etapta elektrikle ısıtılan ayakkabı üzerinde yaptıkları çalışmayı, daha az maliyetli olması nedeniyle ayakkabı içine adeta bir keçe gibi yerleştirilen pede doğru yönlendirdiklerini belirtti.  
İçindeki pediyle birlikte termal ayakkabı olarak adlandırdıkları ayakkabının, dışardan bakıldığında sıradan bir ayakkabıyla gözle görülür bir farklılığı olmadığını anlatan Işık, Termal ayakkabı pedi, 3 kısımdan oluşuyor. Ayakkabının topuğunun altına yerleştirdiğimiz batarya, motor devresi ve pet görünümdeki rezistans. Ayakkabının iç yan kısmında, cep telefonu şarj cihazının ucunun takıldığı giriş soketi var. Bu ayakkabı, 12 saat boyunca dağda bayırda her yerde, yani bir güç kaynağı gerektirmeksizin kişinin ayağını rezistanslı pet sayesinde ısıtıyor. Ayak içindeki sıcaklık, otomobil kumandası büyüklüğündeki bir uzaktan kumanda cihazıyla ayarlanabiliyor. Hiç kimse 12 saatten fazla soğukta kalmak durumunda olmadığı için, her 12 saatte bir ayakkabı içindeki batarya, cep telefonu şarj cihazıyla şarj ediliyor   şeklinde açıklamalarda bulundu.

SERİ ÜRETİM MALİYETİ 1-20 LİRA
Yaptıkları ısıtma pedinin Türkiye de ilk kez üretildiğini, dünyada da benzeri bulunmadığını anlatan Işık, ürünün patent işlemlerinin de tamamlandığını kaydederek, Tahmin ediyoruz, bu sistemin tanesi seri üretimle, 15-20 liraya mal edilebilir dedi.

Doç. Dr. Işık, bu üründen en çok soğukta uzun süre nöbet tutan güvenlik güçleriyle ayakları üşüyen ve ayağını sürekli sıcak tutmak zorunda olan şeker hastalarının yararlanacağını düşündüklerini sözlerine ekledi.


Üye OlÜye Girişi