Ayasofya'nın 'cami' statüsü için UNESCO'nun onayı şart

 

UNESCO, Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın müze statüsünde olan Ayasofya’nın adını cami olarak değiştirme kararını yorumladı.

26.03.2019
Yazı Boyutu:  
UNESCO Dünya Mirası listesinde yer alan Ayasofya’nın statüsünün değiştirilmesi kararının, örgütün ilgili komitesine sunulması ve bir toplantıda onaylanması gerektiği belirtildi.

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Ayasofya'nın adının müze yerine cami konulması gerektiğini açıklamıştı.

Sputnik'in konuyla ilgili sorularını yanıtlayan UNESCO'dan bir kaynak, "Dünya Mirası Koruma Sözleşmesi'nin hayata geçirilmesiyle ilgili tüm kararlar, Dünya Mirası Komitesi tarafından alınıyor. Sözleşmede imzası olan bir ülkenin, bir anıtın ismini değiştirme kararını alıyorsa bu değişikliği komitenin onayına sunmalı" dedi.

Kaynak, "UNESCO, komitenin çalışmaları için hazırlıklar yapar, ama hiçbir şekilde kararlarını tahmin edemez" diye ekledi.

ERDOĞAN: SEÇİMDEN SONRA AYASOFYA'YI CAMİ İSMİYLE MÜSEMMA HALE GETİRİRİZ

 Cumhurbaşkanı ve AKP Genel Başkanı Tayyip Erdoğan bugün Sinan Erdem Spor Salonun'nda yapılan Büyük Trabzonlular Buluşması'nda Ayasofya'nın adını cami olarak değiştireceklerini  yineledi. Erdoğan konuşmada "Seçimlerden sonra Ayasofya'yı tekrar aslına rücu ettiririz. Bu ne demektir? Yani Ayasofya'yı müze olmaktan çıkarıp Ayasofya'yı cami ismiyle müsemma hale getiririz" dedi. (SputnikNews)

Üye OlÜye Girişi