AYM, 'Bu suça ortak olmadı', hak ihlali kararı verdi

 

Anayasa Mahkemesi (AYM) Barış Bildirisi'ne imza atan 9 akademisyenin başvurusunda hak ihlali kararı verdi

26.07.2019
Yazı Boyutu:  
Anayasa Mahkemesi, “Bu Suça Ortak Olmayacağız” başlıklı bildiri nedeniyle mesleklerinden ihraç edilen, haklarında disiplin cezaları verilen, “terör örgütü propagandası” suçundan dava açılarak hapse mahkûm edilen ve bir bölümü cezaevine konulan akademisyenlerin bireysel başvurusunda “hak ihlali” kararı verdi. 

AYM Genel Kurulu, bildiriye imza atan barış akademisyenlerinin "silahlı terör örgütü propagandası yapmak" suçundan ceza almalarının ifade özgürlüğü ihlali olduğuna hükmetti.

Kurulda ceza alan 9 akademisyenin bireysel başvurusu birlikte ele alındı.

Geçtiğimiz günlerde cezaevinden tahliye edilen Füsun Üstel'in de aralarında bulunduğu 9 akademisyen "terör örgütü propagandası yapma suçundan cezalandırılmaları" nedeniyle ifade özgürlüklerinin ihlal edildiği gerekçesiyle Anayasa Mahkemesine başvurmuştu.

"Barış akademisyenleri" Füsun Üstel, İbrahim Garip, Yasemin Gülsüm Acar, Ayda Rona Aylin Altınay Cingöz, Melda Tunçay, İzzeddin Önder, Canan Özbey, Nazlı Ökten Gülsoy ve Zübeyde Gaye Çankaya Eksen'in başvurularının değerlendirildiği toplantıda AYM'nin 8 üyesi hak ihlali olduğu, 8 üyesi ise ihlal bulunmadığı yönünde görüş bildirdi.

EŞİTLİĞİ AYM BAŞKANI'NIN OYU BOZDU

Eşitlik, AYM Başkanı Zühtü Arslan'ın oyunun iki oy sayılması ile bozuldu.

Anayasa Mahkemesi Genel Kurulu, ihlalin ortadan kaldırılması ve yeniden yargılama yapılması için karar örneğinin yerel mahkemelere gönderilmesine, başvuruculara 9 bin lira tazminat ödenmesine de hükmetti.

AYM'nin ihlal kararı, barış akademisyenleri yargılamaları kapsamında kalan bütün dosyaları etkileyecek.

BARIŞ AKADEMİSYENLERİ NEDİR?

11 Ocak 2016'da "Barış için Akademisyenler İnisiyatifi" tarafından Türkçe ve Kürtçe olarak yayımlanan "Bu Suça Ortak Olmayacağız" başlıklı bildiriye 2 bin 212 akademisyen imza atmıştı.

Devletin Güneydoğu'daki vatandaşlara "yönelik uyguladığı şiddete son vermesini" talep eden "barış bildirisi"nin imzacısı akademisyenlerden yüzlercesi hakkında "terör örgütü propagandası" yapmak suçundan dava açıldı ve çoğu ceza aldı.

AYM'NİN KARARI YANDAŞBASINDA ŞOK ETKİSİ YARATTI

Karar, AKP’ye yakınlığıyla bilinen medya organlarında “skandal”, “tartışmalı” ve “AYM devlete ‘katil’, ‘terörist’, ‘katliamcı" gibi ifadeler kullanılmasının önünü açtı” ifadeleriyle  duyuruldu. AKP’ye yakın gazetelerin konuya ilişkin haberleri şöyle:

Demirören Medya Grubu: Tartışmalı karar

Demirören Holding bünyesinde bulunan Hürriyet, Milliyet ve Posta gazeteleri ile CNN Türk televizyonu AYM’nin 9 akademisyenin yaptığı başvuru için aldığı kararı, aynı başlıkla “Tartışmalı karar” ifadesiyle duyurdu. Söz konusu üç gazete ve CNN Türk kanalının aynı haber metnini kullandığı görülürken, haberde “Türkiye Adalet Araştırmaları Merkezi Başkanı Av. Dr. Mehmet Sarı’nın “Karara katılmak mümkün değil" yorumuna yer verildi.

Takvim: Devlet üniversitelerinde çalışanlar gönül rahatlığıyla devlete "katil" diyebilecek!

Takvim ise yayımladığı haberde “Anayasa Mahkemesi'nin kararının ardından bundan böyle devlet üniversitelerinde çalışanlar gönül rahatlığıyla devlete "katil" diyebilecek. Devlete "soykırım yapıyor" sözlerini kullanabilecek. Ayrıca AYM'nin akademisyenlerle ilgili kararı gösterdi ki, "Çukur olaylarında PKK'yı destelemek suç değilmiş” ifadelerini kaydetti.

Sabah: AYM, devlete ‘katil’ demenin önünü açtı

Turkuvaz Medya Grubu bünyesindeki Sabah gazetesi ise “AYM, Üniversitelerde terör propagandasına geçit verdi” başlığıyla yayımladığı haberde “Anayasa Mahkemesi şaşırtan bir karara imza attı. “Barış Bildirisi” başlığı altında terör örgütü PKK’ya destek veren ve güvenlik güçlerinin yaptığı operasyonları itibarsızlaştırmaya çalışan imzacı akademisyenleri aklayan bir karara imza atan Anayasa Mahkemesi çok tartışılacak bir karara imza attı” yorumunda bulundu. Haberde ayrıca “Kararın vehameti ‘barış’ adı altında devlete ‘Katil’ diyen, hakaret eden sözde akademisyenleri temize çıkarırken daha büyük problemlere de gebe olmasıyla anlaşılmış oldu. AYM'nin skandal kararı bundan sonra üniversitelerde ya da başka platformlarda devlete ‘Katil’, ‘terörist’, ‘Katliamcı’ gibi ifadelerin kullanılmasının, devlet büyüklerine hakaret edilmesinin önünü açtı” sözleri kaydedildi.

Yeni Akit: Skandal

Yeni Akit de AYM kararına ilişkin “skandal” nitelemesinde bulundu. Yeni Akit haberinde “Barış bildirisi, PKK destekçisi sözde akademisyenlerin, Türkiye’nin katliam yaptığını savunduğu ve terör örgütü PKK ile Türkiye arasındaki çatışmaların sonlandırılmasını talep ettikleri, bu doğrultuda imza attıkları bir bildiriydi”


Üye OlÜye Girişi