Ayşe Öğretmen'in 'Çocuklar ölmesin' cezası ertelendi

 

Diyarbakır Cumhuriyet Başsavcılığı, öğretmen Ayşe Çelik'in infaz erteleme talebini kabul etti. Çelik, talebi kabul edilmeseydi bebeğiyle cezaevine girecekti.

19.10.2018
Yazı Boyutu:  
Diyarbakır 'da 2016 yılında telefonla bağlandığı Beyaz Show’da “Çocuklar ölmesin” dediği için yargılanan ve 1 yıl 3 aylık hapis cezasına çarptırılan ve 20 Nisan 2018'de 6 aylık kızı ile birlikte cezaevine konulduktan sonra 4 Mayıs'ta infazı 6 ay ertelenerek tahliye edilen öğretmen Ayşe Çelik, talebi kabul edilmeseydi bebeğiyle birlikte tekrar cezavevine girecekti.

Dün gece Halk TV'de Enver Aysever'in konuğu olan Ayşe Öğretmen, cezasının ertelenmesini değil, 'çocuklar ölmesin' demenin suç sayılmaması gerektiği inancıyla hakkındaki hapis cezası karanının Anayasa Mahkemesi'nce bozulmasınıı ve beraatine karar verilmesini talep etti

Kararı, avukat Mahsuni Karaman sosyal medya hesabından duyurdu. Karaman'ın aktardığına göre, ceza 17 Nisan 2019'a kadar ertelendi.

2016'da telefonla bağlandığı Beyaz Show’daki konuşmasında, “Çocuklar ölmesin” dediği için 'terör örgütü propagandası yaptığı' iddiasıyla 1 yıl 3 ay hapis cezasına çarptırılan öğretmen Ayşe Çelik , 6 aylık infaz erteleme süresi dolduğu için 20 Nisan'da 6 aylık kızı ile birlikte Diyarbakır E Tipi Cezaevi'ne konulmuştu. Ayşe Çelik 'in isteği üzerine, daha sonra 6 aylık kızı cezaevinden çıkarılarak ailesine teslim edilmiş, Çelik'in avukatının başvurusu ile Diyarbakır İnfaz Hakimliği, infaz erteleme talebini kabul ederek Çelik'in 4 Mayıs'ta tahliye edilmesini sağlamıştı.

Üye OlÜye Girişi