'Az uyumak insanda olumlu duyguları yok ediyor'

 

British Columbia Üniversitesi öğretim üyesi Psikolog Nancy Sin ve ekibince gerçekleşirilen araştırmada, duyguların giderek olumsuzlaşmasının insanlarda erken ölüm riskini arttırdığına dikkat çekiliyor.

20.09.2020
Yazı Boyutu:  
Kanada'daki British Columbia Üniversitesi'nin yaptığı yeni bir araştırma, yeterince uyumamanın insanların ertesi günkü stresli olaylara yaklaşımında daha fazla duygusal davranmasına ve olumlu meselelerde de yeterince keyif almamasına yol açtığını ortaya çıkardı.İngiltere'de Columbia Üniversitesi Psikoloji Bölümü'nde Yardımcı Doçent olan Psikolog Nancy Sin ve öğrencileri tarafından gerçekleştirilen araştırmada, uyku düzeyinin günlük yaşamda gerek stresli gerekse olumlu olaylardaki etkisi ölçüldü.

Sin, "İnsanlar birbirlerine sarılmak ya da doğada zaman geçirmek gibi olumlu bir şey deneyimlediklerinde genelde o gün daha mutlu hissederler. Ancak elde ettiğimiz bulgulara göre, kişiler normal seviyelerinden daha az uyuduklarında olumlu olaylardan gelen olumlu duygularda pek bir artış gözlenmedi" dedi.

'Olumlu duygularda çok daha fazla kayıp yaşanıyor'

Independent Türkçe'nin haberine göre, araştırmaya katılan insanlar bununla birlikte, günlük yaşamlarında tartışmalar, sosyal ortamlarında gerilimler, iş ve aile stresi ya da ayrımcılığa uğramak gibi bir dizi olay bildirdi. Katılımcılar normalden daha az uyuduklarında bu stresli olaylar karşısında içlerindeki olumlu duygularda çok daha fazla kayıp yaşandığını söyledi.

Yetersiz uyku sonrasında sıkıntı yaratan hadiseler karşısında duygusal tepkilerin yanı sıra bu sürecin sağlık üzerinde de birtakım etkilerinin olduğu belirtiliyor.

Sin ve ekibi daha önceki araştırmalarında, stres karşısında olumlu duyguları sürdürememenin insanları iltihaplanma, hatta erken ölüm riskiyle karşı karşıya bıraktığı sonucuna ulaşmıştı.

İyi bir gece uykusu en az 7 saat

"İyi bir gece uykusu için tavsiye edilen süre en az 7 saattir ancak üç yetişkinden biri bunu yapmıyor" diyen Sin şöyle devam etti:

"Çok sayıda araştırma, yetersiz uykunun zihinsel bozukluklar, kronik sağlık sorunları ve erken ölüm riskini artırdığını göstermiştir. Yürüttüğüm çalışma bu kanıta ek olarak, uyku süresinde geceden geceye küçük dalgalanmaların bile insanların günlük yaşamlarındaki olaylara nasıl tepki verdiklerini etkileyebileceğini gösteriyor."

Nancy Sin, kimdir?

İnsanların günlük yaşamlarının olumlu ve stresli yönlerinin uzun vadeli sağlığı nasıl etkilediğini anlamakla ilgilenen bir sağlık psikoloğu.

Aslen California'dan olan Dr. Sin, lisans derecesini UCLA'dan ve doktora derecesini California Üniversitesi, Riverside'dan almıştır. Kaliforniya Üniversitesi, San Francisco'da Geriatri Bölümü'nde ve Pennsylvania Eyalet Üniversitesi'nde Sağlıklı Yaşlanma Merkezi'nde Ulusal Araştırma Hizmeti Ödüllü doktora sonrası araştırma görevlisiydi.

Dr. Sin, çalışmaları nedeniyle Amerikan Psikoloji Derneği'nden Yetişkin Gelişimi ve Yaşlanma Araştırmalarında 2019 Springer Erken Kariyer Başarı Ödülünü aldı.

Araştırmaları, ABD Yaşlanma Ulusal Enstitüsü, Kanada İnovasyon Vakfı, Kanada Sağlık Araştırma Enstitüleri ve Kanada Sosyal Bilimler ve Beşeri Bilimler Araştırma Konseyi'nden Baş Araştırmacı veya Eş Araştırmacı olarak finanse edilerek desteklenmiştir.

Araştırmaları, günlük deneyimleri yaşlanmaya bağlı hastalıklara, özellikle de kardiyovasküler hastalıklara bağlayan fizyolojik mekanizmaları (örn., Enflamatuar, nöroendokrin) ve davranışsal yollarını (örn., uyku) inceliyor.

Özellikle stres zamanlarında olumlu deneyimlerin sağlığa faydaları ile ilgileniyor. Bu araştırma, deneyimleri ve stres fizyolojisini doğal ortamlarında ortaya çıktıkça yakalamak için ekolojik yöntemler kullanılarak yürütüldü. Çalışması, orta yaş ve yaşlı yetişkinlerin günlük yaşamlarının bir haritasını çıkararak, sağlıklı yaşlanmayı teşvik etmek için müdahalelerde hedeflenebilecek olağan durumları belirlemeyi amaçlıyor. (Foto: Kazete- Kolaj)


Üye OlÜye Girişi