Azerbaycan, Filmmor'un 'Yeva' gösterimini yasaklattı

 

16. Filmmor Kadın Filmleri Festivali’nin İstanbul’daki son gününde, Ermenistan yapımı ‘Yeva’ isimli filmin gösterimi Azerbaycan'ın İstanbul Valiliği'ne başvurusuyla yasaklandı.

17.03.2018
Yazı Boyutu:  
16. Filmmor Kadın Filmleri Festivali’nin İstanbul’daki son gününde, ‘Yeva’ isimli bir filmin gösterimi yasaklandı. Filmmor’dan Melek Özman, filmin Azerbaycan Hükümeti'nin ısrarlı girişimleri sonucu İstanbul Valiliği'nce yasaklandığını söyledi.


16. Filmmor Kadın Filmleri Festivali’nin İstanbul etabının son gününde (17 Mart), yönetmenliğini Anahit Abad’ın üstlendiği Ermenistan yapımı “Yeva” adlı filmin bugün saat 17.00 seansında gösterilmesi planlanıyordu.

Bugün öğlen saatlerinde filmin gösteriminin yasaklandığına dair İstanbul Valilğinin kararı Filmmor’a tebliğ edildi.

Filmmor: Azerbaycan’ın talebi üzerine yasaklandı

Bianet’e konuşan Filmmor’dan Melek Özman, filmin Azerbaycan Hükümeti'nin ısrarlı girişimleri sonucu yasaklandığını söylerken, yaşananları şöyle aktardı:“Azerbaycan Konsolosluğu önde Fransız Kültür Merkezi’ne resmi bir yazı göndererek filmi yasaklamalarını istedi. Biz Fransız Kültür Merkezi’yle filmi paylaştık, onlar da izledi ve gösterilmesinde bir sakınca olmadığına karar verdiler.

“Film bir kadının İran’dan eski kocasından kaçmasını anlatıyor. Kadın Karabağ’da bir Ermeni köyüne sığınıyor. Azerbaycan’ın bu konuda bir devlet hassasiyeti varmış, biz de bilmiyorduk.

“Tüm devletlerin hassasiyetlerini gözetemeyeceğimizi, filmde kimseyi incitici söylemler olmadığını söyledik ama Azerbaycan hükümetinin Dışişleri Bakanlığı’na, hatta Dışişleri Bakanı’na kadar ısrarlı girişimleri olmuş.

“Sonuçta Azerbaycan hükümetinin talebi üzerine Türkiye’den de gösterilmemesi için girişimler oldu sonunda yazılı yasaklama geldi.”

Üye OlÜye Girişi