Aziz Kocaoğlu İZBAN'daki grev için sendikayı suçladı

 

İzmir Büyükşehir Belediyesi'nin toplu taşıma şirketi İZBAN'da toplu sözleşme görüşmelerinin tıkanması üzerine 400 işçinin grevi 5'inci gününe girerken, İZBAN'ın yüzde 50 ortağı Kocaoğlu, sendikayı çifte standart uygulamakla itham etti.

14.12.2018
Yazı Boyutu:  
Enflasyon altındaki zam oranından dolayı İZBAN'da 10 Aralık Dünya İnsan hakları Günü itibariyle seferler dururken İZBAN yönetimi yine grev kırıclığı yapmakla suçlandı.Taşeron 5 makinistle uzun aralıklarla seferler toplu taşım hizmletini sürdürürken, grev tartışlarına İZBAN A.Ş'nin İzmir Büyükşehir Belediyesi adına hissedarı olan Başkan Aziz Kocaoğlu da katıldı.


İzmir Banliyö Sistemi AŞ (İZBAN) ile Demiryolu İşçileri Sendikası (Demiryol-İş) arasındaki Toplu İş Sözleşme (TİS) görüşmelerinden uzlaşma çıkmaması üzerine başlayan grev nedeniyle, bazı güzergahlarda seferler yapılmıyor. Grev süresince seferler, sabah 06.30 ile 09.30 ve akşam 16.00 ile 21.00 saatleri arasında gerçekleşecek. Grev etkisini gösterirken erken saatlerden itibaren kentin birçok noktasında trafik yoğunlaştı.

VATANDAŞLAR BİLGİLENDİRİLDİ

İZBAN ile metro arasında aktarmanın yapıldığı Halkapınar istasyonunda çalışanlar İZBAN'ın durumunu soran vatandaşlara seferlerin gecikmeli olarak bazı istasyonlar arasında yapıldığına dair vatandaşları bilgilendirdi.
Bazı İzmirliler trenleri kullanmayı tercih ederken bazıları otobüslere yöneldi.

Öte yandan İZBAN'daki grev nedeniyle kentin ana arterlerinde trafik yoğunluğu oluştu.

Evrensel Gazetesi'nden Metehan Ud'un haberine göre İzmir’de kent içi ulaşımın ana arterlerinden olan ve İzmir Büyükşehir Belediyesi ile Türkiye Cumhuriyeti Devlet Demiryolları ortak kuruluşu olan İZBAN'da şirket bürokratları ile Türk İş'e bağlı Demiryol-İş Sendikası arasındaki toplu iş sözleşmesi görüşmelerinin tıkanması üzerine grev başladı. Bu sabah İZBAN'da seferler yapılmadı. Grev Alsancak Garına pankartın asılmasıyla başladı. Aliağa-Selçuk arasındaki banliyö hattında hizmet veren, ülkenin havalimanı bağlantılı, en büyük kent içi raylı toplu taşıma sistemlerinden biri olan İZBAN'da makinist, tekniker, teknisyen, istasyon operatörü, gişe çalışanı olarak çalışan 343 işçi de greve çıktı. 40 istasyona ve 136 kilometreye ulaşan İZBAN’da günde 400 bin civarında insan taşınıyor.

Grev tartışmalarına, İZBAN  şirketindeki  grev tartışmalarına İzmir Büyükşehir Belediyesi olarak yüzde 50 hisseye sahipİzmir büşükşehir belediye  Başkanı Aziz Kocaoğlu da katıldı.  Mesajını Twitter'dan  hesabından paylaşan Kocaoğlu, hedefine Demiryol-İş Sendikasını koydu. Kocaoğlu'nun mesajı şöyle

Ben İZBAN grevindeki sendikal mücadeleye değil, sadece ve sadece İzmir'de grev yapan sendikanın çifte standardına karşıyım.
TOPLU SÖZLŞME GÖRÜŞMELERİ 6 AYDIR SÜRÜYORDU

6 aydır süren 4. dönem toplu iş sözleşmelerinde şimdiye kadar 63 maddelik taslağın işçiler açısından önemli olan 24 maddesinde anlaşmaya varılamadı. Demiryol-İş Sendikası'na üye işçiler ilk yıl için yüzde 27 net, ikinci yıl ise enflasyon oranında zam verirken İZBAN yönetimi bütün sosyal haklar dahil yüzde 22 zam önerdi. İşçilerin 112 günlük ikramiye talebine karşı İZBAN bürokratları 95 gün ikramiye önerdi. Yine işçilerin talepleri arasında olan sürüş ve vardiya tazminatı taleplerinde da anlaşma varılamadı.

İZBAN bürokratları greve 3 gün kala ortalama yüzde 16'lık tekliflerini yüzde 22 oranına çekti. Sendika ise teklifi işçilerin onayına sundu. Yapılan oylama sonucunda 320 İZBAN işçisi teklifi kabul etmezken sadece 6 işçi verilen teklifi yeterli buldu.GREV HANGİ  GÜZERGAHLARI ETKİLİYOR

Aliağa-Çiğli ile Havalimanı-Selçuk arasında tren seferleri durdu. Çiğli-Havalimanı arasında ise daha az sıklıkta sefer yapılıyor.

İZBAN yetkilileri grev nedeniyle oluşan mağduriyeti azaltabilmek için yoğun saatlerde seferler düzenlendiğini belirtti.

Çiğli-Havalimanı arasında sendika üyesi olmayan grev kapsamı dışındaki makinistlerle 5 set halinde, 24 dakikada bir sefer yapıldığı kaydedildi.

Bu seferlerin de 06.30-11.00 saatleri ile 16.00-22.00 saatleri arasında gerçekleştirileceği, 11.00-16.00 saatlerinde ise seferlerin de yapılmayacağı öğrenildi. (Foto:DHA/Yeniasir)


Üye OlÜye Girişi