b-fit 10. yılını kadına yönelik şiddetle mücadele etkinliğiyle kutladı

 

10 yıldır hizmet veren “Kadınlara Özel” Spor ve Yaşam Merkezi b-fit'in İzmir'deki kutlamalarına 25 Kasım Kadına Yöneik Şiddetle Mücadele Günü damga vurdu

24.11.2015
Yazı Boyutu:  

Türkiye genelinde 10 yıldır hizmet veren “Kadınlara Özel” Spor ve Yaşam Merkezi Markası olan b-fit, 10. Yılını tüm Türkiye’de etkinliklerle kutlarken İzmir'deki etkileklere ise 25 kasım Kadınlara yönelik Şiddetle Mücadele Günü  damgasını vurdu


İzmir’li b-fit kadınları 10. Yıldönümlerini coşkulu bir şenlikle Alsancak Dominik Sokak’ta kutladılar. Panayır tadında geçen kutlamalarda sahnede, b-fit spor etkinlikleri, kullanılan ekipmanlarla birlikte sahnelenirken, 2015 Yeşil İş Konferansı “Sosyal Etki Kobi” ödülü alan, b-fit’in ve Muzipo’nun kurucusu ve Yönetim Kurulu Başkanı  Bedriye Hülya, etkinliğe KAZETE  İmtiyaz Sahibi Berrin Gürçay Dilekçi, Sabah Gazetesi Köşe Yazarı Şelale Kadak, Hürriyet Gazetesi Köşe Yazarı Gila Benmayor, Hürriyet Gazetesi Köşe Yazarı Elif Ergu,, Habertürk Gazetesi Köşe Yazarı Serpil Yurtsever ile birlikte katıldı. 


b-fit'in kurucusu Bedriye Hülya açılış konuşmasında Global Gender Gap Report’un  2015'te 145 ülke içinde 130. sırada olduğumuz cinsiyet eşitsizliği gerçeğini vurguladı.

Kazete İmtiyaz Sahibi Berrin Güray Dilekçi, Milli Atlet, İzmir Atletizm Spor Kulübü Başkanı Aycan Kurtcan, İzmir’li yazar Ayşin Ceyhan, Gazeteci Dilek Gappi ve, LİYAKAD derneği adına Oya Demir , Danışmanlık firması sahibi Aylin Onart  konuşma yaptılar.

Berrin Gürçay  Dilekçi konuşmasında, yaşamın her alanında kadın erkekliğinin önemine dikkat çekerek  "En iyi sonuçlar kadın ve erkeklerin eşit olarak birlikte çalışmaları neticesinde elde ediliyor" dedi. Ancak bu konuda fazla umutvar  olmadığını kaydeden Dilekçi,  "Dünya Ekonomik Forumu, sağlık, eğitim, ekonomi ve politik katılım konularını küresel ölçekte inceledi ve bir rapor hazırladı.Rapora göre, kadın ve erkeklerin aynı işte eşit ücret almaları ancak 118 yıl sonra sağlanabilecek.Yani aynı işi yapan kadın ile erkeğin maaşları 118 yıl sonra yani 2133 yılında eşit olabilecek" diye konuştu. Bu sürecin kısaltılmasında,  kadınların mücadelesinin yanısıra erkeklerde değişimin hızlandırılmasının da önemli olduğunu vcurgulayan Dilekçi, şunları söyledi:

Erkekler istihdam konusunda akıllı cinsiyet politikalarını destekleyebilirler; yetenekli kadınları destekleyerek kurumsal kariyer basamaklarını tırmanmalarına yardım edebilirler; iş görüşmelerinde ve işe almalarda kadın ve erkek seçimlerini eşit sayıda gerçekleştirebilirler. Evde de erkekler, çocukların sorumluluğunu ve ev işlerini eşit şekilde paylaşabilirler. BM Kadın Birimi’ne göre kadınların işgücüne katılımı için öncelikle yapılması gereken; ev işleri ve bakım gibi sorumlulukların kadınların üzerinden alınması: Çünkü kadınların işgücüne katılımının önündeki en büyük engel çocukların, yaşlıların, hastaların ve engellilerin bakımı için yeterli bakım hizmetinin olmaması… Kadınlar toplumda bu bakım işleriyle en fazla ilgilenen kesim. Bu durum değişmeli. Erkekler de bakım işlerine dâhil olmalı ve ailelerin karşılayabileceği bakım hizmetleri sunulmalı ki kadınlar rahat çalışabilsin.

Araştırmalara göre, kadın istihdamı aileler ve ülkeler için daha fazla gelir sağlayacağı belirtiliyor. Şöyle ki; kadınların çalışmasına izin verildiğinde ve kadınlar güçlendirildiğinde, kazançlarının yaklaşık yüzde 90’ını aileleri ve topluma; yani eğitime, beslenmeye ve sağlığa yatırıyorlar. bi-fit gibi yatırımlar sayesinde toplumlar refahın artacağı yeni bir sürece girebilirler; çünkü sağlıklı ve eğitimli vatandaşlar ekonomik açıdan üretken bir toplum yaratabilirler”

Kadının toplumdaki yerine vurgu yapan  diğer konuşmacılar, kadınların güçlerinin farkında olması gerektiğini, ancak kadınlar güçlü olursa kadın cinayetlerinin ve kadının ötekileştirilmesinin önüne geçilebileceğini, kadının güçlü olduğu toplumların ekonomilerinin güçlü olduğunun altını çizdiler.

İnternet üzerinden canlı yayınlanan organizasyonda katılımcılara çekiliş ve yarışmalarla b-fit üyelikleri hediye edildi. Aynı zamanda b-fit’in kardeş kuruluşu Muzipo çocuklar için oyun standında hizmet verirken, Otacı, Farmasi, Organo Kahve stantlar kurarak katılımcılara hediyeler dağıttılar.  (KAZETE/ÖZEL)Üye OlÜye Girişi