'Bacaklarını topla'ya Pembe Metrobüs!

 

Toplu taşım araçlarında erkeklerin bacaklarını açarak oturmalarına tepki büyüyor

18.04.2014
Yazı Boyutu:  
 
 
İstanbul Feminist Kolektif'in Sosyal medyada dün başlattıkları 'yerimi işgal etme' ve 'bacaklarını topla' kampanyasının büyük ilgi görmesi üzerine AKP yandaşı medya,  erkekleri  bu yönde uyaracak yerde, kadınların mahremini koramaya dönük olarak şeriatla yönetilen ülkelerdeki gibi özel otobüsleri gündeme getirdi.
 
 
Bu konuda  Yeni Şafak Gazetesi'nden Ayşe Büşra Erkeç'in haberinde, "2012 yılında başlatılan 'kadınlara özel pembe metrobüs' kampanyalarının bu duruma çare olacak sorularını da akıllara getiriyor. Gözler şimdi İBB'ye çevrildi." ifadelerie yer verildi.
 
Erkeç'in haberi şöyle:
 
"Saadet Partisi 2012 yılında toplu taşıma araçlarındaki taciz olaylarına karşı önerdiği 'kadınlara özel pembe metrobüs' projesine destek bulmak için imza kampanyası başlatmış ve projeler hazırlamıştı. İl Kadın kolları üyelerinden Nagihan Gül Asiltürk, kampanyalarının ideolojik olmadığını belirterek, benzer uygulamaların Rusya ve Japonya'da da olduğunu söylemiş ve topladıkları imzaları Büyük Şehir Belediyesine sunmuşlardı. Şimdi ise kadınların bu çığlığı sadece 'kadınlara özel pembe metrobüs' değil, 'kadınlara özel pembe toplu ulaşım' araçları mı gelecek sorularını akıllara getiriyor.
 
KADINLARIN ÇIĞLIĞI SOSYAL MEDYADA
 
Sosyal medyada kadınların çoğunlukla destek verdiği ve #yerimiişgaletme , #bacaklarınıtopla hashtag'i ile Twitter'da başlatılan kampanyada erkeklerin metrobüs, otobüs, metro gibi toplu taşıma araçlarında kadınları nasıl rahatsız ettiklerini gösteren fotoğraflar paylaşılıyor ve durumun vahametini gözler önüne seriyor.
 
Toplu taşıma araçlarında bacaklarını açarak oturan erkekler yüzünden sıkışan kadınlar çektikleri fotoğrafları Twitter'da paylaşıyor. #yerimiişgaletme ve #bacaklarınıtopla hashtaglerine destek gittikçe artıyor
 
 
 
 

Yorumlar

yüksel eski

1.09.2014
bayanların yolculuk sırasında tacize uğramamaları için pembe metrobüsü destekliyorum..

Aysel Bilgin

1.09.2014
bayanların rahat yolculuk yapabilmeleri için pembe metrobüs kampanyasını canı gönülden destekliyorum....

burhan bilgin

1.09.2014
bayanların rahat yolculuk yapması için isteyen bayanların binebileceği pembe metrobüs kampanyasına bende katılıyorum

Üye OlÜye Girişi