Bağdat: Kerkük’te Kürdistan bayrağının dalgalanması bizim sorunumuz

 

Irak Başbakanı Haydar Abadi’nin Sözcüsü Seid Hedisi, Kerkük’teki resmi kurumlarda Kürdistan bayrağının göndere çekilmesinin “yasalara aykırı” olduğunu söyledi.

20.03.2017
Yazı Boyutu:  
Kuzey Irak Bölgesel Kürt Yönetiminin yayın organı Rûdaw’a konuşan Sözcü Seid Hedisi, Kerkük’te Irak bayrağı ile birlikte Kürdistan bayrağının göndere çekilmesine ilişkin açıklamada bulundu.   Başbakanlık Sözcüsü  Hedisi, Türkiye’nin Kürdistan bayrağının Kerkük’teki resmi kurumlarda dalgalanmasına ilişkin açıklamasına ise Seid Hedisi, “Bu bizim iç sorunumuz ve hiçbir dış ülkeyi bağlamıyor” dedi.  

Seid Hedisi, “Irak Anayasası’nda yerel idare ve federal hükümet yönetimi açık bir şekilde tanımlanmıştır. Yani Kerkük’ün de içinde bulunduğu idari yönetimlerdir” dedi.

2003 yılından beri bölgede siyasi bir geleneğin hakim olduğunu dile getiren Seid Hedisi, şunları söyledi:

“Bu nedenle de hiçbir taraf bunun aksi dışında girişimde bulunamaz. Valilikler ve üst komisyonlar vardır. Şimdiye kadar da ortak kararlar alınmıştır. Bugüne kadar bu konuda sorun çıkmadı.”

Erbil - Bağdat arasında tartışılan bölgelerde Kürdistan bayrağının göndere çekilmesine ilişkin ise Hedisi, şunları kaydetti:

“Tartışılan bölgeler Federal Irak Hükümeti’ne bağlı bölgelerdir. Bu nedenle de Kürdistan Bölgesi dışındaki resmi kurumlarda Irak bayrağı dışında hiçbir bayrak göndere çekilemez. Karar Federal bir karardır ve Kerkük’te tartışılan bölgelerdendir.”

Kerkük idaresinin vereceği tek taraflı her kararın anayasaya aykırı olduğunu ve bunu kabul etmeyeceklerini ifade eden Seid Hedisi, sözlerini şöyle sürdürdü:

“Kürdistan Bölgesi tartışılan bölgeleri kapsamıyor ve kendine özgü parlamento, hükümet ve yasaları bulunuyor. Bu nedenle de Kürdistan bayrağı Irak bayrağıyla dalgalandırılıyor. Hiçbir sorunda yok. Ancak diğer tartışılan kentler için bu geçerli değil ve anayasaya aykırıdır.”
Üye OlÜye Girişi