Bakan Çavuşoğlu: Baykal'ın kıymeti şimdi daha iyi anlaşılıyor

 

Dışişleri Bakanı mevlüt Çavuşoğlu, CHP Eski Genel Başkanı Antalya Milletvekili Deniz Baykal'a övgüler düzdü

07.05.2016
Yazı Boyutu:  
Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu, memleketlisi CHP Antalya Milletvekili ve eski Genel Başkanı Deniz Baykal'a kendi genel başkanları gibi saygı gösterdiklerini söyledi ve "şimdi kıymeti daha çok anlaşılıyor' dedi.

Mevlüt Çavuşyoğlu, seçim bölgesi Antalya’da Antalya Esnaf ve Sanatkarlar Odaları Birliği’ni (AESOB) ziyaret etti. Birliğin yeni başkanı Adlıhan Dere ve Yönetim Kurulu üyeleri tarafından çiçeklerle karşılanan Çavuşoğlu, konferans salonunda esnafa hitap etti.

AKP’nin yedi kişilik Antalya milletvekili grubunun bu dönemde kardeşlik ortamı yakaladığını ifade eden Çavuşloğlu, muhalefet milletvekilleriyle de seviyeli bir diyaloğu yakaladıklarını söyledi. CHP'nin eski lideri Deniz Baykal’a da değinene Çavuşloğlu, “Kendi genel başkanımıza, eskiden nasıl saygı gösteriyorsak Deniz Baykal’a aynı saygıyı gösteriyoruz. Hemşerimizdir, devlet adamıdır. Kıymeti daha iyi anlaşılıyor şimdi. En azından sabah başka öğleden sonra başka söylemez. Sık sık çark etmez. Deniz Baykal bizim sevdiğimiz saydığımız bir büyüğümüzdür. Saygıda kusur etmedik hiçbir zaman. O da bize aynı. Bunlar karşılıklı” diye konuştu.

Çavuşoğlu, Antalya’nın Rusya ile yaşanan krizden dolayı sıkıntılar yaşadığını, bu dönemin kendilerini gerek tarım, gerekse turizm sektöründe yeni arayışlara ittiğini söyledi. Bu arayışların da faydasını görmeye başladıklarını iddia eden Çavuşoğlu, “Turizmde birkaç ülkeye bağlı kalmayacağımızı bu süreçte öğrendik. Bunun için de çaba sarf ediyoruz. Yeni destinasyonlar, yeni ülkeler. Çin’den Hindistan’dan Ortadoğdu’ya kadar, Kafkasya’ya kadar. Orta Asya’daki Türki cumhuriyetlerden, kardeşlerimizden daha fazla turisti nasıl getirebiliriz? Daha iyi organizasyonları nasıl daha iyi yapabiliriz? THY Antalya’dan doğrudan uçuşları nasıl sağlayabilir” dedi.

Turizmciye umut vermeye çalıştı

Yakın bir zaman aralığında New York’tan Antalya’ya doğrudan uçuşların başlayacağını ve bu uçaklarda turistlerin geleceğini öne süren Çavuşoğlu, THY’nin önce ‘charter’ sefer olarak New York’tan Antalya’ya turist getirmek isteyen bir şirketle işbirliği yapacağını aktardı. Şirketin şu ana kadar 4000 civarında paket tur sattığını kaydeden Çavuşoğlu, “New York’tan Hawaii 11 saat Antalya 10,5 saat. Fark yok” dedi. Azerbaycan’dan, körfez bölgesinden daha fazla turist getirmek için çalışmaların devam ettiğini de söyleyen Çavuşoğlu, geçen hafta Konya’da Arap Ligi Turizm Örgütü’yle bir anlaşma imzalandığını, bu kapsamda İstanbul’da bir ofis ve Antalya’ya da bir ‘Arap Köyü’ kurulacağını aktardı. THY’nin Antalya’ya merkez kurma planının bulunduğunu aktaran Çavuşloğlu, bu noktadan Avrupa, Orta Asya, körfez bölgesine doğrudan uçuşlar sağlanacağını söyledi.

AB’ye seslendi: ”Lütuf değil”

Mevlüt Çavuşloğlu, gelecek dönemde Avrupa Birliği’yle imzalanan vize serbestisi anlaşmasını yürürlüğe koymak istediklerini söyledi. AB Komisyonu’nun hazırladığı raporda ‘Türkiye vatandaşlarına vizelerin kaldırılması’ yönünde AB Konseyi ve Avrupa Parlamentosu’na tavsiyede bulunduğunu hatırlatan Çavuşoğlu, şöyle konuştu:

“Esasen bu bir lütuf değildir. Aslında bir çifte standart, haksızlık ortadan kalkıyor. AB bunu yaparken bizim başımıza kalkmasın. Aday olmayan ülke vatandaşlarına vize serbestisi getirdiniz. Türkiye vatandaşlarının ne eksiği var? Fazlası var eksiği yok, çok şükür. O nedenle bizim vatandaşlarımızın önüne niye engel koyuyorsunuz? Üyeliğin önüne engeller koyuyorsunuz, fasılları açamıyoruz yıllardır. Bizimle başlayan Hırvatistan çoktan üye oldu. Olsun. Ama bizim önümüze niye engel koyuyorsunuz? İki sene önce müzakerelere başlayan Karabağ bizden çok daha fasıl açtı. Açsın. Ona da itirazımız yok. Türkiye’nin önüne niye engel çıkartıyorsunuz? Soru bu.”

Vize serbestisinde süreç devam ederken parlamentodan “İki şart, beş şart. Gelmezse şöyle olur” şeklinde seslerin gelmeye başladığını ifade eden Çavuşoğlu, “69 şartı tamamen yerine getiren ülkeye böyle laflar söylemek haksızlıktır. Kusura bakmayın da bir vizeyi kaldırıyorsunuz” dedi. Bunun karşısında en önemli fasılların kapanış kriterlerini yerine getirmeden AB’ye tam üye olarak aldığı iki ülke bulunduğunu savunan Çavuşoğlu, “O nedenle Türkiye’ye lütufta bulunmuyorsunuz. ‘Türkiye’ye bugün ihtiyacımız var. Bunları verelim’ olmaz. Türkiye gibi bir ülkeye böyle muamele yapılmaz” şeklinde konuştu.

AB’nin Türkiye’ye dün de bugün de ihtiyacı olduğunu yarın daha fazla ihtiyacı olacağını belirten Mevlüt Çavuşloğlu, aynı şekilde Türkiye’nin de AB’ye ihtiyacı olduğunu söyledi.

”Afrika’daki teröre niye tepki yok”

Çavuşoğlu, konuşmasına şöyle devam etti:

“Kendilerine terör saldırısı olduğu zaman dayanışma süper. O da olsun. Teröre karşı dayanışma olması lazım. Ama Ankara, İstanbul’da olduğu zaman aynı dayanışmayı göremiyoruz. Lahor’da olduğunda hiç göremiyoruz. Afrika’nın değişik şehirlerinde olduğu zaman hiç konuşulmuyor bile. Sanki Afrika’dakiler insan değil. Boko Haram bir günde binden fazla insan öldürdü kimsenin gıkı çıkmadı. Afrika’dakiler insan değil mi? Dayanışmayı tam yapacaksınız. Kime karşı yapılırsa yapılsın terör saldırısı aynı dayanışmayı göstermek mecburiyetindeyiz. İyi terörist kötü terörist olmaz. Ankara’da son iki saldırıyı yapan kalleş teröristler PYD kamplarından gelmiştir. Ama bir bakıyoruz, Moskova’dan sonra Avrupa’nın değişik şehirlerinde PYD’ye ofis açma çabası var. Neymiş ‘Bizden izin almak zorunda değil.’ Peki, DAEŞ gelse açsa ne dersiniz, ‘Olmaz.’ Ne fark var PYD ile DAEŞ arasında?”

PYD ofislerine tepki

Avrupa’nın PYD’nin kendisi hedef alan saldırıları bulunmadığı Türkiye’yi hedef aldığı için ofis açma izni verdiğini, bunun da dürüstlükle bağdaşmayacağını öne süren Çavuşoğlu, “Mücadelede zaafiyet mi? Evet zaafiyet. İşte terör bu nedenle hep başarılı oluyor. Çünkü destek buluyor” dedi.

AB ülkelerinde ve AB Parlamentosu’nda PKK’yı terör listesinden çıkarmaya çalışan sol partilerin bulunduğunu kaydeden Çavuşoğlu, “Neden, ‘Aynı ideolojiyi paylaşıyoruz’ diyor. Marksist Leninist. Batsın sizin ideolojiniz. O zaman sen de al eline silah sen de terör faaliyetlerinde bulun” diyerek konuşmasına devam etti.

Çavuşoğlu, son olarak İsveç Dışişleri Bakanı’na PYD’nin ofis açmasına izin vermeleri halinde kendilerini teröre destek veren ülke ilan edip o şekilde muamele edeceklerini bildirdiğini söyledi.

”Paralel yapıya biz de destek olduk”

Çavuşoğlu, salonu dolduran esnafa, “Belki içinizde de paralel yapıya maddi destek verenler oldu zamanında. Niye? Eğitim yapıyorlar, çocuk okutuyorlar diye. Biz de destek olduk. 17 Aralık’a kadar biz de destek olduk. İyi niyetli biliyorduk. Ama geldikleri noktaya bakın? PKK, Ermeni terör örgütü, Türkiye’de ne kadar terör örgütü varsa işbirliği yapıyorlar. Kandil’de de PKK ile paralel yapı içiçedir” diye konuştu.

Çavuşloğlu, paralel yapının kendi bakanlığına da ‘sızdığını’ söyledi. Çavuşoğlu, “Sorular çalındı ya. Sızmışlar. Şimdi başkatiplik sınavlarını geçemiyorlar. Niye? Dil yok, bilgi yok, birikim yok. Hırsızlıkla girmişler. Devletin tüm kadrolarını ele geçirerek devleti ele geçirecekler. Amaçları bu. Ama onların da PKK’nın da inlerine giriyoruz” dedi.

”Kimse kaos beklemesin”

Ahmet Davutoğlu’nun genel başkanlık ve başbakanlıktan el çektirilmesine de değinen Çavuşoğlu, “Hiç kimse Ak Parti’nin olağanüstü kongre sürecinden dolayı kaos, istikrarsızlık beklemesin” dedi.

Ak Parti’nin sürece ilişkin kendi içinde konuşup karar alacağını iddia eden Çavuşoğlu, Türkiye’de yönetim boşluğu oluşmayacağını söyledi. (DHA)

Üye OlÜye Girişi