Bakan Kavaf ın  eşcinsellik  takıntısına tepki

 

Kadın ve Aile den Sorumlu Devlet Bakanı Aliye Kavaf ın Eşscinselliği hastalık, biyolojik bozukluk olarak tanımlaması tepkiyle karşılandı

09.03.2010
Yazı Boyutu:  

Kadın ve Aile den Sorumlu Devlet Bakanı Aliye Kavaf ın "Eşscinselliği hastalık, biyolojik bozukluk" olarak tanımlaması, insan hakları örgütleri ve tıp çevrelerinden  sert tepki gördü.

Bakan Semra Aliye Kavaf, Hürriyet ten Faruk Bildirici ye verdiği röportajda şöyle demişti:

"Ben eşcinselliğin biyolojik bir bozukluk, bir hastalık olduğuna inanıyorum. Tedavi edilmesi gereken bir şey bence. Dolayısıyla eşcinsel evliliklere de olumlu bakmıyorum. Bakanlığımızda onlarla ilgili bir çalışma yok. Zaten bize iletilmiş bir talep de yok. Türkiye de eşcinseller yok demiyoruz, bu vaka var."

EŞCİNSELLİK HASTALIK DA DEĞİL BOZUKLUK DA

Ruh sağlığı uzmanları, Kavaf ın hastalık ve biyolojik bozukluk olarak nitelediği eşcinselliğin "hastalık/bozukluk" kapsamından çıkaralı neredeyse 40 yıl olduğuna dikkati çekiyorlar.

Psikiyatri literatüründe geçerli temel metinler olarak kabul edilen Amerikan Psikiyatri Derneği nin (APA) Tanı ve İstatistik Rehberi (DSM) ile Dünya Sağlık Örgütü nün (WHO) Uluslararası Hastalıklar Sınıflandırması (ICD) metni, eşcinselliği hastalık olarak benimsemiyor.

APA, 1973 te aldığı kararla, WHO da 1990 da metinlerinde eşcinselliği tanı sınıflandırmalarından tamamen çıkardı. 1975 te de Amerikan Psikoloji Birliği aynı tutumu benimsedi.

Askeri Yargıtay Daireler Kurulu, total retçi Mehmet Tarhan ın davasıyla ilgili gerekçeli kararında, "eşcinsellik psikoseksüel bozukluktur" dediğinde, Türkiye Psikiyatri Derneği (TPD) Başkan Yardımcısı Cem Cimilli bu iki metni anımsatmış, "Mevcut literatürde, eşcinsellik bir bozukluk olarak görülmüyor. Sarışın olmak gibi" demişti.

Askeri Yargıtay Daireler Kurulu, total retçi Mehmet Tarhan ın davasıyla ilgili gerekçeli kararında, "eşcinsellik psikoseksüel bozukluktur" dediğinde, bianet İn görüştüğü dönemin Türkiye Psikiyatri Derneği (TPD) Başkan Yardımcısı Cem Cimilli bu iki metni anımsatmış, "Mevcut literatürde, eşcinsellik bir bozukluk olarak görülmüyor. Sarışın olmak gibi" demişti. Türk Tabipleri Birliği (TTB) yönetiminden Metin Bakkalcı da şunları söylemişti:

"İnsanların yaklaşık yüzde 15 inin yaşadığı bir cinsel kimlik durumudur eşcinsellik. Dolayısıyla bu tartışma tıbbi bir tartışma değildir. Bu bakımında tıbbın başka amaçlar için kullanılmasını meslek örgütü olarak doğru bulmayız."

Cinsel Eğitim Tedavi ve Araştırma Derneği nin o dönemdeki Başkanı psikiyatr Nesrin Yetkin de askeriyedeki eşcinsellik muayenesiyle ilgili "Eşcinsellikle ilgili bir hekim kararını doğru bulmuyorum. Böyle bir muayene bilimsel olarak da doğru değil. Hekimler olarak, heteroseksüellerin heteroseksüel olduğuna nasıl karar vermiyorsak, eşcinsellik için de böyle bir karar veremeyiz" demişti.


Üye OlÜye Girişi