Bakan konutta KDV defterini kapattı

 

Maliye Bakanı Şimşeke göre konuttaki KDV orannda geriye dönüş yok

15.01.2013
Yazı Boyutu:  

 

 
Maliye Bakanı Şimşek, konuttaki KDV oranı konusunda geriye dönüş olmayacağını belirterek, ''Bu defter kapanmıştır'' dedi.
 
 
Maliye Bakanı Mehmet Şimşek, konuttaki KDV oranı konusunda geriye dönüş olmayacağını belirterek, ''Bu defter kapanmıştır. Bu konuda son derece doğru bir adım attığımız kanaatindeyim'' dedi.
 
Şimşek, 2012 yılında merkezi yönetim bütçe giderlerinin 360,5 milyar lira, merkezi yönetim bütçe gelirlerinin 331,7 milyar lira, bütçe açığının 28,8 milyar lira olduğunu bildirdi. Mehmet Şimşek, geçen yılın Aralık ayında merkezi yönetim bütçe giderlerinin 42,8 milyar lira, bütçe gelirlerinin 27,3 milyar lira olarak gerçekleştiğini, bütçe açığının da 15,5 milyar lira olduğunu söyledi.
 
Şimşek, son 10 yılda bütçe açığının GSYH'ye oranını 9 puandan fazla azalttıklarını belirterek, ''Bunun sayesinde Türkiye borçlarını ciddi bir şekilde azaltma imkanı buldu'' dedi.
 
Bakan Şimşek, 2013 yılı bütçesine ilişkin beklentilerinin oldukça olumlu olduğunu ifade ederek, ''Türkiye ekonomisi 2013 yılında toparlanacak, yani büyüme hızlanacak. Yüzde 4, belki üzerinde bir rakama gidiş bekleniyor'' diye konuştu.
 
Yeni zamlar gündemde değil Bakan Şimşek, bütün tedbirleri aldıklarını hiçbir şekilde yeni zamların gündemde olmadığını söyledi.
 
2B'ye çok ciddi rağbet var 2B arazilerinin satışına yönelik başvurularda hiç bir sıkıntı olmadığını belirten Bakan Şimşek, "Çok ciddi bir rağbet var. 2B uygulamasının başarılı olacağını inanıyorum. Bu yıl için 4,8 milyar liralık gelir öngörüyoruz" dedi.
 
"2013'TE ENFLASYONUN YÜZDE  5,3’E GERİLEMESİNİ HEDEFLİYORUZ"
 
Enflasyon konusuna ilişkin de değerlendirmelerde bulunan Şimşek, 2011’de enflasyonun yüzde 10,5’e kadar yükseldiğini anımsattı.
 
Aldıkları politika tedbirleri sayesinde enflasyonun yüzde 6,2’ye gerilediğini belirten Şimşek, ”Yüzde 6,2’lik enflasyon son 44 yılın en düşük tüketici enflasyonu olmuştur” diye konuştu.
 
2013’te enflasyondaki düşüşün devam etmesini beklediklerini ve hedeflenen yüzde 5,3’e gerilemesini öngördüklerini kaydeden Şimşek, orta ve uzun vadede hedeflerinin enflasyonu düşük tek haneli rakamlara indirmek olduğunu söyledi.
 
2013’ün Türkiye’nin güçlü ve dengeli büyümeye döneceği bir yıl olacağını ifade eden Şimşek, ”2013 yılında, iç talebin etkisiyle büyümenin 2012’ye göre hızlanmasını öngörüyoruz. Tabii ki büyümeyi yüzde 4 olarak tahmin ediyoruz. Ama bunun üzerine çıkacağına dair bir çok beklenti ve değerlendirme de söz konusudur” dedi.
 
Küresel büyümeye ilişkin beklentilerin ve AB’deki toparlanmanın Türkiye’ye olumlu yansıyacağını dile getiren Şimşek, 2012’nin son çeyreğindeki öncü göstergelere bakıldığı zaman bunların görülebileceğini ifade etti.
 
2012’de enflasyonist baskıların azalması ile Merkez Bankası’nın elinin güçlendiğine dikkati çeken Şimşek, para politikası konusunda nispi bir gevşemenin olduğunu belirtti.
 
Piyasa faizlerine paralel olarak kredi faizlerinde de düşüş yaşandığını hatırlatan Şimşek, ”Bunun de reel ekonomiye olumlu yansımalarını beklemek lazım” diye konuştu.
 
İstihdam konusunda da görüşlerini paylaşan Şimşek, küresel krizden bu yana 4 milyonun üzerinde istihdam yaratıldığını kaydetti.
 
Yaratılan istihdamının önümüzdeki dönemde büyümeye destek vereceğini dile getiren Şimşek, kredi notundaki iyileşmenin de büyümeye olumlu yansıyacağını ifade etti.
 
 
 
 
 
 

Üye OlÜye Girişi