Bakan Selçuk: Covid-19 meslek hastalığı değil, vazife malullüğü

 

Muhalefetin Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı’nın bütçe görüşmelerinde eline 'iş, aş' yazıp intihar eden yurttaşı hatırlatması üzerine Bakan Zehra Zümrüt Selçuk, yoksulluk sorunlarının geride kaldığını söyledi.

12.12.2020
Yazı Boyutu:  
Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanı  Zehra Zümrüt Selçuk  Koronavirüs salgınından etkilenen sağlık emekçilerinin talep ettiği, “Covid-19 meslek hastalığı sayılsın” çağrısıyla ilgili olarak, Covid-19'dan yaşamını yitiren sağlık emekçilerinin ^vazife malullüğü' kapsamında değerlendirilebileceğini söyledi.

Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı'nın  2021 Yılı Bütçe Teklifi görüşmelerinde muhalefet, bir eline ‘iş’ diğer eline ‘aş’ yazarak yaşamına son veren yurttaşı gündeme getirdi. Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanı Zehra Zümrüt Selçuk ise Meclis Genel Kurulu’nda yaptığı konuşmada, aşırı yoksulluk ve yoksulluk sorunlarının geride kaldığını iddia etti.

Samsun’da önceki gün bir eline iş, bir eline de aş yazarak intihar eden yurttaş hakkındaki soruları yanıtlamayan Selçuk, bunun yerine, “Yoksulluk, özellikle aşırı yoksulluk, uluslararası dokümanlarda da ifade edildiği gibi artık Türkiye için sorun olmaktan kalktı. Refahı paylaşmayı ve bu süreçteki acil durumlarda vatandaşlarımızın yanında olmayı hedefleyen bir sosyal yardımı önemsiyoruz” dedi.

'USULSÜZ ÖDEME TESPİTİ, RAPORLARIN EŞLEŞTİRİLMESİNDE YAŞANAN SORUN SEBEBİYLE'

Sayıştay’ın denetim raporlarında yer alan usulsüzlük bulgularına da değinen Bakan Selçuk, “Hak etmeyen kişilere engelli aylığı ödendiği” tespitini yalanladı. Bakan Selçuk, Sayıştay’a göre son iki yılda 1 milyar TL’yi geride bırakan usulsüz ödeme tespitinin raporların eşleştirilmesinde yaşanan sorunlar nedeniyle ortaya çıktığını öne sürdü. Selçuk, “Sağlık Bakanlığı ile sistemleri entegre ediyoruz. 1976 yılından beri ödeniyor engelli aylıkları. Evde bakım da 2006 yılından beri ödenmekte. Raporları eşleştiriyoruz. Yeni başlayan bir sistem” savunmasını yaptı.

'COVID-19'UN MESLEK HASTALIĞI SAYILMASI KANUNUNA İHTİYAÇ YOK'

Koronavirüs salgınından etkilenen sağlık emekçilerinin talep ettiği, “Covid-19 meslek hastalığı sayılsın” çağrısı da bütçe görüşmelerinde gündeme geldi. Selçuk, “Burada böyle bir kanuna ihtiyaç yok. Türkiye’de vazife malullüğü diye bir durum var, bütün bir mevzuatımız var” dedi.

'KADIN HAKLARINA DÖNÜK ÇALIŞMALARIN ÖNCÜSÜ EMİNE ERDOĞAN'

Kadına yönelik şiddet ve kadın haklarına yönelik müdahaleler de bütçe görüşmelerinin bir diğer konu başlığı oldu. Bakan Selçuk, kadın haklarına yönelik çalışmaları, AKP’li Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın eşi Emine Erdoğan ‘öncülüğünde’ hayata geçirdiklerini söyledi. Selçuk, “Saygıdeğer Emine Erdoğan hanımefendinin öncülüğünde Mercan Seferberliği başlattık. Mercan Seferberliği, kadınlarımızı sosyoekonomik açıdan da güçlendirmeyi hedefliyor” diye konuştu.

'İŞSİZLİK FONU SADECE İŞÇİNİN DEĞİL' 

İşçilerin işini kaybetmesi durumundaki tek güvencesi olan İşsizlik Sigortası Fonu da bütçe görüşmelerinde tartışmalara neden oldu. Bakan Selçuk, bu fonun sadece işçilere ait olmadığını ve sadece onlar tarafından kullanılamayacağını söyledi. Selçuk, “Aynı zamanda işverene yönelik ve istihdamı artırmak konusundaki programlar da var. Dolayısıyla yüzde 66’sı doğrudan çalışanlara, yüzde 26’sı istihdamı korumak amacıyla teşviklere, yüzde 8’i de yine istihdam bağlantılı programlara gitmekte” şeklinde konuştu.

(Hüseyin Şimşek/Birgün)
Üye OlÜye Girişi