Bakanın 'canı çıkacısı' dediği derneğin Eş Genel Başkanı gözaltına alındı

 

İnsan Hakları Derneği Genel Başkanı Öztürk Türkdoğan bu sabah evinde gözaltına alındı.

19.03.2021
Yazı Boyutu:  
İHD Genel Merkezi tarafından sosyal medya üzerinden yapılan açıklamada; Genel Başkan Öztürk Türkdoğan’ın gözaltına alındığı bildirildi. 

Gözaltı gerekçesi hakkında bilgileri bulunmadığını belirten İHD mesajında, “Bu operasyon insan hakları savunucularına yönelik  baskının son ve açık bir örneğidir.” deniliyor.

Öztürk Türkdoğan ile birlikte, HDP Ankara Kadın Meclisi Sözcüsü Zeyno Bayramoğlu ve HDP eski il Eşbaşkanı Hüseyin Gevher’in de aralarında olduğu 10 kişi daha gözaltına alındı.

İHD’den açıklama

İnsan Hakları Derneği’nin sosyal medya hesabından yapışan açıklamada, “Gerekçesi hakkında henüz bilgimizin olmadığı bu operasyon insan hakları savunucularına yönelik baskının son ve açık bir örneğidir” ifadeleri kullanıldı.

Dernekten yapılan açıklama şöyle:

"Eş Genel Başkanımız Öztürk Türkdoğan bu sabah gözaltına alındı. Gerekçesi hakkında henüz bilgimizin olmadığı bu operaayon insan hakları savunucularına yönelik baskının son ve açık bir örneğidir. Süreç hakkında kamuoyunu bilgilendirmeye devam edeceğiz."

Soylu “canı çıkasıca dernek” demişti

İçişleri Bakanı Süleyman Soylu, Gara Operasyonu’nun ardından TBMM’de yaptığı konuşmada  "1984'ten bugüne kadar terör örgütü 6 bin 21 sivil katliam gerçekleştirdi. O İnsan Hakları Derneği denilen canı çıkasıca dernek bir tanesi için bir laf söyledi mi?” diyerek İHD’yi hedef almıştı.Üye OlÜye Girişi