Balbay dan Tuğba Özay lı savunma

 

Cumhuriyet Gazetesi Temsilcisi Mustafa Balbay bugünkü Ergenekon davası duruşmasında kendini Tuğba Özayla savundu

23.01.2010
Yazı Boyutu:  

İkinci "Ergenekon" davasının tutuklu sanıklarından Cumhuriyet gazetesi Ankara Temsilcisi Mustafa Balbay, manken Tuğba Özay’ın 6 ay tutuklu kaldıktan sonra tahliye edildiğini ve önceki gün de beraat ettiğini ifade ederek, "Biz bu davanın mankeni miyiz?" dedi.

Sanıklardan Gürbüz Çapan ın tahliye edildiği İstanbul 13. Ağır Ceza Mahkemesindeki duruşmada Tutuklu sanık Mustafa Balbay, dünkü Taraf gazetesinde yer alan Balyoz harekatı haberiyle ilgili olarak haberi yapan gazetecinin dün elindeki 5 bin sayfalık bilgi ve belgeyi savcılığa verdiğini söyleyerek, "Hiç kimse Niçin bu belgeler sende’ diye sormuyor. Herkes konuyu araştırıyor. Benim konum da o dönemdeki olaylarla ilgili haber yapmak" dedi.

Anayasa Mahkemesi’nin dün "askere sivil yargı yolunu açan" düzenlemenin iptaline ilişkin verdiği kararı da hatırlatan Balbay, hangi mahkemelerin bu davalara bakacağına devletin bile henüz bir karar veremediğini söyledi.

Balbay, önceki gün İstanbul Adliyesi’nde görülen "Suç Örgütü" davasında çıkan kararı da değerlendirerek, "O davada manken Tuğba Özay, ilk başta tutuklanmıştı ve 6 ay cezaevinde kaldıktan sonra tahliye edildi. Önceki günkü davada da Tuğba Özay beraat ederken, tutuksuz yargılanan İbrahim Tatlıses ve Alişan ise hüküm giydi. Cezaları ertelendi. Biz bu davanın mankeni miyiz? Tahliyemi talep ediyorum" şeklinde konuştu.


Üye OlÜye Girişi