Bankada maske takmayı reddeden 65 yaşındaki kadına ters kelepçe

 

Teksas'ta maske takmayı reddeden 5 yaşındaki kadın, memurlarla kısa bir tartışmanın ardından bulunduğu bankadan kelepçelenip zorla çıkarıldı.

16.03.2021
Yazı Boyutu:  
Olaydan sonra 65 yaşındaki Terry White adındaki kadın, polisin vücut kamerası görüntülerinde perşembe günü Galveston kentindeki bir Bank of America şubesinde maske takma kuralı nedeniyle polislerle tartışırken görülüyor.

Kadın, bir gün önce Teksas'ta eyalet çapında yürürlükte olan maske takma emrinin sona ermesine karşın banka şubesinin kurallarını ihlal ediyordu ve yetkililer, sakinlerin özel işletmelerin taleplerine uyması gerektiğini söylüyor.

White buna uymayı reddetti ve memurlara, Bank of America hesabındaki parasını maske takma politikası nedeniyle çektiğini söyledi.

Görüntülerde polis memuru kadına "Harika. Gidip bir maske takmalı ve sonra paranızı çekmelisiniz" diyor.

Memur ona "Hanımefendi, dinleyin, bunu ya kolay yoldan ya da zor yoldan yapacağız" derken kadın tartışmaya devam ediyor.

White yürüyüp uzaklaşırken "Ne yapacaksın, beni tutuklayacak mısın?" diye cevaplıyor ve ardından memura "insanların insan haklarını elinden aldığını" söylüyor.Polisin Washington Post'a verdiği demece göre kadın daha sonrasında hafif yaralanmaların tedavisi için Galveston'daki bir tıp merkezine götürülüyor.

MASKE EMİRLERİNE TEPKİ GÖSTERDİ: İNSAN HAKLARI İÇİN ELİMİ TAŞIN ALTINA SOKTUM

Tutuklama sırasında "plandemic"ten (Covid-19'u yanlış bir şekilde büyük ilaç şirketlerine ve Bill Gates'e bağlayan bir komplo teorisi) bahsettiği duyulan White, pazartesi günü Washington Post'a Galveston polisi hakkında şikayetçi olacağını söyledi.

Maske emirlerini eleştiren White "Herkes için elimi taşın altına soktuğumu düşünüyorum çünkü insanların uyanması gerekiyor" dedi.

Teksaslı yetkililer, Covid pandemisi sırasında kamusal alanda maske takma emrinin sona ermesine izin verdiği için eleştirilere maruz kalmıştı fakat birçok işletmenin hâlâ benzer kısıtlamalar uyguladığına inanılıyor.

New York Times'ın veri analizine göre eyalette hâlâ günde ortalama 4 bin 540 vaka kaydediliyor.

(Independent/Tercüme Noyan Öztürk)

Üye OlÜye Girişi