Barbie bebek Yağmur Ormanları nın düşmanı

 

Dünyanın en bilinen oyuncaklarından Barbie nin ambalajında yağmur ormanlarından kesilen ağaçlarla üretiliyor.

08.06.2011
Yazı Boyutu:  

Dünya nın en etkili çevre örgütü Greenpeace in (Yeşilbarış) araştırmasına 8_cevre_barbiebibek_cevre_d__t__man__.jpggöre Barbie marka oyuncak bebeğin ambalajı, Sumatra kaplanı gibi nesli tehlikede olan hayvanlara ev sahipliği yapan Endonezya yağmur ormanlarından elde edilen ağaçlar kullanılarak üretiliyor.

Endonezya, dünyada ormanları en hızlı tahrip eden ülkelerden biri. Endonezya devletinin tahminlerine göre, her yıl bir milyon hektarın üzerinde yağmur ormanı yok ediliyor. Greenpeace yağmur ormanlarının yok olmasını engellemek üzere uluslararası bir kampanya yürütüyor. Bu araştırma da bu kampanya dahilinde yapıldı.

Araştırmada Barbie nin üreticisi olan Mattel in Asia Pulp and Paper (APP) tarafından üretilen ambalajları kullandığı belirlendi. APP, kâğıt üretiminde Endonezya yağmur ormanlarını kulladığı için zaten kara listede.

Greenpeace Endonezya ormanlarını koruma kampanyacısı Bustar Maitar şunları söyledi:

"Barbie üreticisi Mattel dünyanın en ünlü oyuncağını üretmek uğruna yağmur ormanı tahribatına son vermelidir. Mattel, kullan-at ambalaj üretimi için Endonezya daki yağmur ormanlarını tahrip ettiği birçok kez ortaya konan yıkımcı APP den ambalaj almayı derhal durdurmalıdır".


Üye OlÜye Girişi