Bardak altlıklarında şiddete karşı kampanya

 

Dünyanın en güvenli ülkesi kadına şiddete karşı ilginç kampanya başlattı

17.05.2015
Yazı Boyutu:  
 
Dünyanın en güvenli ülkelerinden biri olan Japonya’da bile kapalı kapılar arkasında “kadına şiddet” bilinen bir gerçek. Aşırı alkol tüketimi de ev içerisinde yaşanan şiddet olaylarının çoğunun ana sebebi konumunda.
 
 
Konuya dikkat çekmek, bir farkındalık yaratabilmek amacıyla Tokyo’daki ünlü bar zinciri Yaocho bir kampanya başlatmış. Bir barda sürekli göz önünde olan ve gece boyunca kullanılan bardak altlıklarını kullanmaya karar vermiş. Beş Japon kadının portrelerinin basılı olduğu yeni altlıklar yapılmış. Altlıkların üzerindeki özel termokimyasal boya sayesinde kullananları şok eden bir durumun yaşanması sağlanmış. Şöyle ki…
 
Ne zaman bir bardak, altlığın üzerine konursa bardağın soğukluğu sebebiyle altlıktaki termokimyasal boya harekete geçiyor ve kadınların yüzlerinde kesikler ve morluklar oluşuyor. Alkol tüketen müşteriler ne zaman bardağını kaldırsa kendilerini daha da şok eden bir portreyle karşı karşıya kalıyor ve devamında “Aşırı alkol tüketiminin ev içi şiddete dönüşmesine izin verme.” notuyla karşılaşıyor.
 
Kampanyada bardağın altlığa bırakılması o kadının yüzüne şiddet uygulanması olarak düşünülmüş. Bu metaforik uygulama bile insanın tüylerini diken diken ediyor. Ancak sanıyoruz ki böyle bir konuda yürütülen kampanyanın da biraz agresif olması zarar getirmez? (nolm.us)

Üye OlÜye Girişi