Barış Gelini rahat uyu diyebilir miyiz?

 

Dünya barışı için düzenledikleri yolculuk sırasında 31 Mart 2088'de Türkiye'de tecavüz edilip öldürülen ve cesedi ormanlık alana atılan Barış Gelin Pippa Bacca'nın katlinin 9. yıldönümü bugün..

31.03.2017
Yazı Boyutu:  
İtalyan Gösteri Sanatçısı Pippa Bacca, sanatçı arkadaşı Silvia Moro ile beraber "Barış Gelini" adıyla, dünya barışı için düzenledikleri ve 8 Mart 2008’de Milano’dan başlayıp Slovenya, Hırvatistan, Bosna, Bulgaristan, Türkiye, Suriye, Lübnan, İsrail ve Filistin  güzergahından Tel-Aviv’de noktalanması planlanan bir yolculuk sırasında, 31 Mart 2008 tarihinde Kocaeli’nin Gebze ilçesine bağlı Tavşanlı köyü yakınlarında, Ballıkayalar mevkiinde tecavüze uğrayıp boğularak öldürüldü.

Sabıkalı olan katil zanlısı 38 yaşındaki Murat Karataş, “Bir saat içinde arabama aldım, tenha yere götürdüm, tecavüz ettim, boğdum, cesedini çalılıklara sakladım”, diye ifade verdi.

Kocaeli 1. Ağır Ceza Mahkemesi tarafından, Kocaeli'nin Gebze ilçesinde, aracına aldığı İtalyan gösteri sanatçısı Giuseppina Pasqualino di Marineo namı diğer Pippa Bacca'ya tecavüz ettikten sonra boğan Murat Karataş, "Vücut dokunulmazlığını ihlal", "Tecavüz", "Kişiyi hürriyetinden yoksun kılma", "Kasten öldürmek", "Yakalanmamak için delilleri ortadan kaldırmak" ve "Hırsızlık" suçlarından ağırlaştırılmış ömür boyu hapis cezasına çarptırıldı. 

Mahkeme daha sonra Türk Ceza Kanunu'nn (TCK) takdiri indirim nedenlerinin yeraldığı 62'nci maddesi gereği uyarınca hafifletici sebepleri gözönünde tutarak cezayı ömür boyu hapis cezasına çevirdi. Böylece Karataş'ın cezası 36 yıldan 30 yıla düşmüş oldu. Temyize giden davayı ele alan Yargıtay 1. Ceza Dairesi, cezayı onadı. 

Bugün Barış Gelin Pippa Bacca'nın katlinin 9. yıldönümü ve kadın katliamları ülkemizde alabildiğine devam ediyor. Kadın katillerine verilen cezalar ise iyi  hal indirimlerine takılıyor..Üye OlÜye Girişi