Bartınlılardan  termik santral isyanı

 

Bartınlılar HEMA A.Ş.’nin yapacağı termik santrale “Bakanlığın tavrı halka ihanettir” diyerek tepki gösterdiler.

11.10.2016
Yazı Boyutu:  
Amasra’da HEMA A.Ş.’nin yapacağı termik santrale ÇED olumlu raporunun verilmesine Bartın Platformu, tepki gösterdi. Amasra Belediyesi önüne giden platform üyeleri, 43 bin ağacın kesilmesine sebep olacak termik santral projesine tepki gösterdi

Bartın’ın Amasra ilçesinde kurulması planlanan ve ÇED olumlu raporu verilen termik santrale Bartın Platformu, tepki gösterdi. HEMA A.Ş. tarafından yapılacak olan ve 43 bin ağacın katledilmesine sebep olacak projeye karşı Amasra Belediyesi önünde bir araya gelen platform üyeleri, termik santral projesine tepki gösterirken Bartın Platformu kurulduğunda platformun mücadelesine destek olan ancak daha sonra platformdan ayrılan Amasra Belediye Başkanı M. Emin Timur’u da istifaya çağırdı.

Eylemin ardından konuşan Timur, platformdan ayrılsa da termik santrale karşı olduğunu iddia etti. Termik santrale karşı eylem yapanların mücadeleye zarar verdiğini öne süren Timur, platform üyeleri hakkında suç duyurusunda bulunacağını da söyledi.

Termik santrale tepki gösteren bir isim de CHP Bartın milletvekili M. Rıza Yalçınkaya oldu. Yalçınkaya yaptığı açıklama ile termik santrale ÇED olumlu raporunun verilmesine karşı çıkarken Bartın haklının da projeyi onaylamadığını vurguladı. ÇED sürecinin tam anlamıyla usulsüz ve hukuksuz işlediğini ifade eden Yalçınkaya, Çevre ve Şehircilik Bakanı Erdoğan Bayraktar’ın döneminde Bakanlık Mekansal Planlama Genel Müdürlüğü’nün aynı firmanın yaptığı ÇED başvurularında yer seçimiyle ilgili karşı görüşte olduğunu hatırlattı.

Yalçınkaya şu ifadelere yer verdi:  Alternatif yer seçimi yapılmadan, eskisinden farklı yeni bir yer gösterilmeden bakanlıkça ÇED sürecinin “olumlu” bulunması usulsüz ve hukuksuz olup, Amasra ilçesine doğal, ekolojik, tarihi ve turistik yapısı doğrultusunda yüklenen kimliğine aykırıdır. Bakanlığın Mekansal Planlama Genel Müdürlüğü ile Strateji Geliştirme Başkanlığı’nın ayrı tarihlerde yaptığı termik santralin olumsuzluğuna yönelik açıklamaları ile Bakanlığın vermiş olduğu “ÇED Olumlu kararı” somut bir çelişki oluşturmaktadır. Bakanlık aldığı kararla, kendine bağlı genel müdürlüğün ve bir başkanlığın açıklamalarını adeta yok saymaktadır. Bakanlığın bu tavrı, halka karşı bir ihanettir.

Enerji iletim hattı ormandan geçecek

Kurulması planlanan termik santralde üretilecek elektriğin, Zonguldak Eren Termik Santrali’nin (ZETES) şalt sahasını kullanarak ulusal enterkonnekte (şebeke) sistemine dahil etmek için yapılacak enerji iletim hattının orman içinden geçen 36.5 kilometrelik bölümünde 50 metrelik koridor açılacağı ve yaklaşık 43 bin ağaç kesileceği açıklanmıştı.

Sendika.Org

Üye OlÜye Girişi