Başbakan Ersin Tatar KKTC'nin yeni Cumhurbaşkanı seçildi

 

Başbakan Erzin Tatar, bugün yapılan KKTC seçimlerinin ikinci turunda Cumhurbaşkanı seçildi.

18.10.2020
Yazı Boyutu:  
Başbakan Ersin tatar bugün yapılan seçimlerin ikinci turunda 51.74 oy alarak  KKTC'nin 5. Cumhurbaşkanı oldu
KKTC'nin bağımsızlığını savunan Cumhurbaşkanı Mustafa Akıncı ise 48.26 oyla seçimi kaybetti. Yeni Cumhurbaşkanı Ersin tatar AKP'nin dış politikalarına yakın duruşuyla tanınıyor.

1 Ekim de yapılan oylamada yüzde 50 oy miktarını hiç bir adayın almamasının ardından cumhurbaşkanı seçilememiş ve ikinci tur için tarih 18 Ekim olarak belirlenmişti. 738 sandıkta  oy kullanma işleminin sona ermesinin ardından sayım işlemine geçildi.

Saat 08.00'de başlayan oy verme işlemi saat 18.00'de tamamlandı ve oy sayımına başlandı.

Kuzey Kıbrıs'ta oyların tamamı sayıldı. 

YSK,  seçimi yüzde 51,74 oyla Başbakan Ersin Tatar kazandı. Rakibi Mustafa Akıncı yüzde 48,26 oy aldı. Seçimden bir saat sonra da Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti Yüksek seçim Kurulu Başkanı, oy oranını açıklayarak Ersin Tatar'ın Cumhurbaşkanı seçildiğini açıkladı,

AKINCI: SEÇİM NORMAL ŞARTLAR ALTINDA YAPILMADI

Kuzey Kıbrıs cumhurbaşkanı adaylarından ve bir önceki Cumhurbaşkanı Mustafa Akıncı, seçimin 'normal şartlar altında yapılmadığını' söyleyerek, Ersin Tatar'ı tebrik etti.

Kuzey Kıbrıs'ın bir önceki Cumhurbaşkanı ve bugünkü seçimi ikinci tamamlayan Mustafa Akıncı, seçimin ardından açıklamada bulundu. Akıncı, "Bu sonucu elde etmek için yapılanları biliyorsunuz yapanlar başardı. Sayın Tatar’a da hayırlı olsun" ifadelerini kullandı.

Ersin Tatar'ın seçimleri kazanmasının ardından açıklamalarda bulunan Akıncı, şu ifadeleri kullandı:

"Bu sonucu elde etmek için yapılanları biliyorsunuz yapanlar başardı. Sayın Tatar’a da hayırlı olsun. Kendisini aradım, telefonu meşguldü ulaşamadım. Benim için 45 yıllık siyasi hayatımın, bir sürecin sonudur. Halkımızın çok değişik etkenler altında vardığı bir sonuçtur, bu sonucu kabullenmeliyiz ve hayırlı olmasını dilemeliyiz. Kıbrıs Türk Halkı’na teşekkür ediyorum, bize gönül vermiş çalışmış herkese de ayrıca çok teşekkür ediyorum." (İHA)

Üye OlÜye Girişi