Başbakan May, Brexit anlaşmasını 3'üncü kez oylatacak

 

AB ile müzakereleri sonucunda hazırladığı Brexit anlaşması parlamentoda iki defa tarihi farkla reddedilen Theresa May "Anlaşmasız çıkmayalım" iradesini görünce şansını bir kez daha zorlama kararı aldı.

14.03.2019
Yazı Boyutu:  
Brexit’in ertelenmesini içeren teklifin oylaması öncesi konuşan İngiltere Başbakanı Theresa May, “Parlamento, Brexit’un uzun süre ertelenmesi riskini almak istemiyorlarsa anlaşmayı onaylamalı” diyerek rest çekti ve hazırladığı anlaşmayı üçüncü defa sunacağını duyurdu.

May’in açıklaması sonrası senaryolar bir kez daha değişti.

İngiltere Parlamentosu, Brexit’in ertelenmesini içeren teklifi kabul ederse May, AB’den 30 Haziran’a kadar süre uzatımı isteyecek.

Teklifin reddedilmesi durumunda ise geriye son iki seçenek kalacak. Parlamento ya May’in anlaşmasını onaylayacak ya da 29 Mart’ta AB’den anlaşmasız çıkacak.

Brexit sürecinde neler oldu?

İngiltere’de 23 Haziran 2016’daki referandumda katılımın yüzde 72’de kalmasının da etkisiyle Brexit oyları %52’yi bulmuş, birlikte kalma yanlılarının oyları ise yüzde 48’de kalmıştı. Oylama sonucu ile birlikte AB’de “parçalanma” endişesi su yüzüne çıkmış, İngiltere’de ise birlikten yana olan dönemin Başbakanı David Cameron istifa etmişti.

Referandumdan üç hafta sonra Muhafazakar Parti’nin ve hükümetin başına geçen Theresa May ise hızla Brexit sürecini başlatmıştı. Yaklaşık iki yıl süren müzakereler sonucunda hazırlanan anlaşma metni, 25 Kasım’da Avrupa Konseyi’nde kabul edilmiş ve gözler İngiltere Parlamentosu’na çevrilmişti.

Theresa May’in müzakereler sırasında hükümetin topyekun anlaşmanın arkasında olduğunu söylemesi üzerine pek çok bakan May’i “uzlaşı varmış görüntüsü vermekle” suçlayarak istifa etmiş ve böylece hem hükümet ve parti krizi baş göstermişti. May, aralık ayında yapılması gereken oylamayı 15 Ocak’a erteleyerek zaman kazanmak istediyse de bir yol kat edememiş ve 15 Ocak’taki oylamada iktidar olmasına karşın 202’ye karşı 432 oyla ülke tarihinin en ağır yenilgisini yaşamıştı. Oylama sonrası hem muhalefet hem de başında olduğu partinin vekilleri May için güvenoylaması istemişti.

Güvenoylamasından az bir farkla kazanımla çıkan May, Brexit anlaşmasını revize etmek için kolları sıvasa da AB yetkilileri ile yaptığı görüşmelerden ilerletici bir sonuç alamamıştı. Küçük değişikliklerle 12 Mart’ta parlamentoya sunulan anlaşma bu defa da 242’ye karşı 391 oyla reddedilmişti. Bunun üzerine Brexit’in ertelenmesi süreci devreye sokulmuştu.


Üye OlÜye Girişi