Başbakan Yıldırım: Herşey yeni baştan ele alınacak

 

Başbakan Binali Yıldırım, başarısız askeri darbe girişiminin bir dizi hatanın ortaya çıkmasına vesile olduğuna dikkati çekerek çok köklü önlemler alacaklarını söyledi

23.07.2016
Yazı Boyutu:  
Başbakan Binali Yıldırım darbe girişimi ile ilgili detayları atv- a haber ortak canlı yayınında anlattı.

İşte Başbakan Binali Yıldırım'ın darbe girişimi sonrası yapacaklarına ilişkin açıklamaları:

Her şeyi yeni baştan ele almamız lazım. Her türlü tedbiri alacağız. Bu süreç yaşanan bir dizi hatanın ortaya çıkması bunlara yönelik tedbirlerin alınması sürecidir. Çok köklü tedbirlerimiz olacak. Askeri birlikler şehir dışına taşınacak. 

"ASKERİ ŞURA ÇANKAYA'DA YAPILACAK"

Askeri Şura'yı Çankaya yerleşkesinde yapacağız. Burada sadece terfiler tayinler konuşulmayacak. 15 Temmuz'da ülkemizin yaşadığı başarısız silahlı darbe de konuşulacak.
 
Bu yapının gelecek dönemler içerisinde de milletimize bela olmaktan kurtarılacak tedbirler ne ise alınacak. Sadece askeri kurumlarda değil bütün devlet kurumlarımızda. Büyük bir bedel ödedik bu bedelin hesabını soracağız. 

AKIN ÖZTÜRK İLE İLGİLİ İDDİALAR

Akın Öztürk ile ilgili iddiaların tesbitini mahkeme yapacak. Azmettiricisi Amerika'daki meczup. Türkiye'nin yıllarca emek verdiği General terör örgütü üyesi çıkıyor. Hem kendilerini berbat ettiler, asırlık ordumuzun itibarını lekelediler.

"VATANDAŞLARIMIZDAN ÖZELLİKLE İSTİRHAM EDİYORUM"

Bu ordu bu asker bizim. Hepsini aynı gözle göremeyiz. Bunlar TSK içerisinde asker elbisesi içerisindeki FETÖ üyeleridir. Tüm subaylarımızı aynı gözle göremeyiz. Vatandaşlarımızıdan özellikle istirham ediyorum.

Gözaltı ve tutuklamaların daha nereye gideceği soruşturmalarla ortaya çıkacak. Bu yapılanmanın 30-35 yıllık bir mazisi var. 

"KOMUTANLAR 'ABARTILACAK BİR ŞEY YOK' DİYORDU"

Komuta kademesine birkaç yıldır Sayın Cumhurbaşkanımız bu işin çok hafife alınacak bir mesele olmadığını, üzerine gidilmesini hep söyledi ama bu kadar büyütülecek bir mesele yok diye olay olduğundan küçümsendi. Nihayetinde bu iş kendilerine, kuvvet komutanlarına kadar dayandı. Komutanlar abartılacak bir şey yok diyordu. 

"GARİP BİRÇOK OLAY ARKA ARKAYA GELİYOR"

Bunların hepsi rastlantı mıdır, yoksa planın bir parçaları mıdır bu sorular haklı olarak soruluyor. Bunlar ortaya çıkacak, bunların hepsi detaylı olarak araştırılacak. Herkes düğüne gidiyor, yıllarca kendisinin komutanlık yaptığı, nikah şahidi olarak davet edildiği insan gitmiyor. İzmir'de tatildeyken tatilini kesiyor Ankara'ya gelme ihtiyacı duyuyor. Garip olacak birçok olay arka arkaya geliyor. Düğün basılıyor, o komutanlar derdest ediliyor. Bütün bunlar, hepsi bir şeylerin ters gittiğini ve bir şeylerin çok öncesinden planlandığını, hazırlıkların yapıldığını gösteriyor. Ben darbecilerin hiçbirini tanımam. Bir şeylerin önceden planladığı belli.
 
"MUHAFIZ ALAYI ARTIK OLMAYACAK"

Genelkurmay Başkanlığı Milli Savunma Bakanlığı'na bağlanmayacak. Başkanlık sistemine geçildiğinde de Cumhurbaşkanlığına bağlanmalı. Cumhurbaşkanlığı muhafız alayı artık olmayacak. 

"GENELKURMAY BAŞKANI'NA 'KANAAT ÖNDERİMİZ FETHULLAH GÜLEN İLE GÖRÜŞTÜRELİM' DEDİLER

Akıncı Üssü'nü bombalama emrini verdik. Genelkurmay Başkanımız beni aradı ve beni bıraktılar dedi. Buradan aldırın dedi. Orada Akar'a sizi kanaat önderimiz Fethullah Gülen'le görüştürelim dediler. 

Galip Mendi'nin rahatsızlığı var, görevine devam edemeyecek. Atamalarda da bu olay dikkate alınacak. 

"ESKİ KOMUTANLARIN DÖNMESİNE İHTİYAÇ YOK"

Zaafiyet yaratmaması için tedbirler alınıyor. Eski komutanların dönmesine ihtiyaç yok. TSK kendi personel kabiliyeti bakımından eksikliğe mahal vermeden ihtiyaçlarını görme durumundadır.

"İDAMI DİĞER PARTİLERLE GÖRÜŞECEĞİZ"

Milletimizde "idam" diye büyük bir öfke var. Biz vatandaşların bu talebini aldık. Biz bu mesaja duyarsız kalamayız. Bu ayaküstü verilecek bir karar değil. Partilerle karar vereceğiz. Türkiye bir hukuk devleti, intikam duygusu ile değil adaletle karar vereceğiz. 

"BÜTÜN PARTİLERE TEŞEKKÜR EDİYORUM"

Artık mesele memleket meselesi, parti meselesi olmaktan çıktı. Olay duyulduğunda yarım saat içinde Kılıçdaroğlu ve Bahçeli ile görüştüm. Açıkca biz bunu asla kabul etmiyoruz dediler. Biz vatandaşları meydanlara davet ettik siz de bu çağrıyı yapar mısınız dedim memnuniyetle dediler. Artık tek vücut olarak vatandaşlarımız meydanları doldurdu. Bütün partilere teşekkür ediyorum.

"ÇOK FAZLA FİRAR EDEN YOK"

Rus uçağını düşürenler de gözaltında. Marmaris'e Cumhurbaşkanımızı öldürme maksadıyla giden SAT komandoları 15-16 tane kaçan var, Yunanistana'a kaçanlar var. Çok fazla firar eden yok. 

GÖZALTINDA KAÇ KİŞİ VAR?

Gözaltına alınan şahıs sayısı 13 bin 2, bin 329'u polis, 8 bin 831'i asker, 2 bin 100 hakim ve savcı gözaltında. 5 bin 837 kişi tutuklu. İsyancılardan 24'ü öldürüldü. 

ABD DARBE GİRİŞİMİNE DESTEK VERDİ Mİ?

ABD'nin dediğine itibar etmeliyiz, aksi ispat edilinceye kadar. Joe Biden ile bu konuları bütün detayları ile konuştuk. Terörsitbaşının ısrarla ülkelerinde barınmasına izin veriyorlardı. Artık bu yaşananlardan sonra hala onu orada tutmaya çalışamalrını dostane olarak görmüyoruz. 17-25 Aralık'tan bu yana derlenen dosyaları ABD'ye gönderdik. En son Başkan Yardımcısı'nın bana dediği bu konuyu hukuken tüm detaylarına kadar inceleyeceğiz. Yakın çalışma içinde olacaklarını söylediler. ABD'den dostluğpun gereğini yapması istenecek.

"DEVLET KENDİNE OHAL İLAN ETTİ"

Biz OHAL'i milletimize değil kendimize yaptık. Milletimizin yaşantısında olağandışı bir şey yok.
Demokrasi nöbetleri bir miktar daha sürmeli. 

OHAL'i kullanmaya çalışan ve Türkiye ekonomisinin olumsuz seyretiğini yaymaya garet edenler var. Fransa, Almanya OHAL ilan edince bir şey yok Türkiye bunu yapınca mesele yapmaya çalışanlar var. 

"VATANDAŞLARIMIZ 8 MİLYAR DOLAR BOZDURDU"

Ekonomimizde darbe girişimi gecesindeki göstergeler Rusya ile uçak krizinde yaşananlar göstergeler kadar etkisi oldu. Yani çok küçük ve kısıtlı. 15 Temmuz'dan beri Türk vatandaşları 8 milyar dolar para bozdurdu ve bankaya yatırdı. Biz milletimizle iftihar ediyoruz. Türkiye büyümesine devam ediyoruz. 

"KRİZ SÖYLENTİLERİ KARA PROPAGANDA"

Kurdaki yükselme spekülatif dedikodulardan kaynaklanan kabul edilebilir yükselmelerdir. Kriz söylentileri kara propaganda. Merkez bankasının döviz rezervi arttı.

OHAL'İN SÜRESİ

OHAL 90 gün sürecek. Bir dizi kararlar aldık. Amacımız OHAL'i uzatmamak ama ihtiyaç olursa tabii ki uzayabilir. 

TSK'da bir reform ihtiyacı var. Ekonomideki reformlara da hız kesmeden devam edeceğiz. Vatandaşlar iş, vergi, varlık barışı var. 
Jandarma kısa sürede İçişlerine bağlanacak.  

Başbakan Binali Yıldırım, NTV canlı yayınındaki konuşmasında ise; "El konulan vakıflara şehitlerin isimleri verilecek" dedi. (Habertürk)

Üye OlÜye Girişi