Başbakan'a 'Genel ahlak'tan suç duyurusu

 

İstanbul'da 56 kadın örgütü Erdoğan'a Genel ahlak kimin ahlakı” diye sordu

19.11.2013
Yazı Boyutu:  
 
 
Kadınlar Tayyip Erdoğan’ın kadın erkek arasındaki eşitsizliği derinleştiren sözlerine karşı eylem yaparak suç duyurusunda bulundu ve “Genel ahlak kimin ahlakı” diye sordu
 
 
Başbakan Erdoğan’ın kadın ve erkek öğrencilerin aynı evde kalmasına denetleme getirileceğine ilişkin ve toplumda kadınlara dönük baskının artmasıyla karşılık bulan açıklamaları kadınları sokağa çıkarıyor. 56 kadın örgütü, önceki gün (17 Kasım'da) Taksim’deki Tünel meydanında buluşarak “Genel ahlak kimin ahlakı” diye sordu. Yanıtı da yine kadınlar verdi: “Genel ahlak egemenlerin ahlakı.”
 
“Nerede, nasıl, kimle, Tayyip bunlardan sanane!” yazılı pankartla ritim grubu eşliğinde sloganlar atan kadınlar, “Kadın düşmanı devlet yıkacağız elbet” dedi.
 
Sloganların her birinde kadınlar kendi bedenleri ve hayatları hakkında kendilerinin karar vereceğini anlatarak “Hamile kalırım doğurmam, sanane! Kürtaj olurum, sanane! Kiminle sevişeceğimden sanane! Kadınlı erkekli kalırım, sanane! Kadın kadına kalırım sanane!” diyerek erkek egemen iktidara seslendi.
 
“Sevişmeyi değil tecavüzü engelle” diyen kadınlar basın açıklamasını Kürtçe ve Türkçe olarak yaptı. Tayyip Erdoğan’ın her sözünün kadınların hayatlarını tehdit ettiğinin belirtildiği basın açıklamasında, “Nerede, nasıl ve kiminle yaşadığımız Erdoğan başta olmak üzere kimseyi ilgilendirmiyor. Evlilik ve çocuk teşvikleriyle dayatmaya çalıştığı yaşam biçimlerine direniyoruz” dendi.
 
Kadınlar ayrıca basın açıklaması vasıtasıyla Anayasa ve uluslararası sözleşmelerin kadınlara karşı ayrımcılığı  ve şiddeti yasaklayan hükümlerini ihlal eden Başbakan hakkında suç duyurusunda bulunduklarını ifade etti.
 
 
 
 

Üye OlÜye Girişi