Başıboş gezen ineğe trafik cezası

 

Kayseri’nin Sarız ilçesinde yaşayan 53 yaşındaki Duran Altunç, ineğine yazılan ceza tebligatını görünce neye uğradığını şaşırdı.

08.12.2019
Yazı Boyutu:  
Kayseri’nin Sarız ilçesine bağlı Şarlak Mahallesi'nde besicilik yapan Duran Altunç’a, 2 gün önce muhtarlıktan bir tebligat geldi. Kendisine gelen tebligatı açan Altunç, yazılan cezayı görünce ne yapacağını şaşırdı. Trafik ceza tebligatının üzerinde beslediği ineğin küpe numarasını gören besici Altunç, cezanın ineğine yazıldığını gördü.

'Ehliyetini alalım'Jandarma Genel Komutanlığı tarafından "Karayollarında hayvan sürülerini başıboş bırakmanın" Karayolları Trafik Kanunu ve Yönetmeliği uyarınca yasak olduğu belirtilerek, Kayseri Sarız İlçe Jandarma ekiplerince kesilen idari para cezasının ilgili yasal mevzuat gereği uygulandığı bildirildi.

JANDARMADAN AÇIKLAMA

Jandarma Genel Komutanlığından yapılan yazılı açıklamada, bazı görsel ve yazılı basın yayın organlarında, "Kayseri'de Sarız İlçe Jandarma Komutanlığı trafik ekiplerinin bir şahsa, ineğinin ku¨pe numarası ile trafik cezası yazdığına" dair haberlere yer verildiği belirtildi.

2918 Sayılı Karayolları Trafik Kanunu'nun 69'uncu maddesinde, "Yerleşim birimleri dışındaki karayolunda, taşıt yolu u¨zerinde zorunlu haller dışında hayvan bulundurmak, karayollarının yasaklanmamış kesimlerinde ise hayvanla çekilen veya elle su¨ru¨len araçları, hayvanları, hayvan su¨ru¨lerini ve binek hayvanlarını trafik kurallarına uymadan su¨rmek ve bunları su¨rme yeteneğinden yoksun kimselerin yönetimine vermek veya başı boş bırakmak yasaktır." hükmünün yer aldığı hatırlatılan açıklamada, bu eylemin Karayolları Trafik Yönetmeliği'nde de yasaklandığı vurgulandı.

Bahse konu olayda, 14 Kasım'da Sarız İlçe Jandarma Komutanlığı emrinde görevli Jandarma Trafik Tim Komutanlığınca Karapınar-Çavdar Karayolu'nda başıboş bulunan ineğin karayolu gu¨venliğini tehlikeye attığının tespit edildiği, bunun üzerine karayolunun gu¨venli hale getirildiği ve ineğin ku¨pe numarasından yola çıkılarak tespit edilen hayvanın sahibi hakkında Karayolları Trafik Kanunu'nda yer alan "Yerleşim yerleri dışındaki karayollarında, taşıt yolu u¨zerinde, zorunlu haller dışında hayvan bulundurmak, binek hayvanları ve su¨ru¨ler ile elle su¨ru¨len araçları trafik kurallarına uymadan sevk ve idare etmek veya ettirmek, başıboş bırakmak" hu¨kmu¨nu¨n ihlali nedeniyle idari para cezası kesildiği kaydedildi.

Ceza tutanağına ilişkin de usulu¨ne uygun tebligat yapıldığı belirtildi.

Açıklamada, Tu¨rkiye'de 2018 ve 2019'da karayollarında başıboş ve kontrolsu¨z bırakılan hayvanlara araç çarpması nedeniyle 13 ölu¨mlu¨, 1821 yaralamalı trafik kazası meydana geldiği ve bu kazalarda 15 kişinin hayatını kaybettiği, 3 bin 110 kişinin ise yaralandığı vurgulandı.

'2019'DA 208 YURTTAŞA CEZA KESİLDİ

Sarız ilçesinde tesis edilen cezai işlemin ilk olmadığının altı çizilen açıklamada, Tu¨rkiye genelinde jandarma trafik sorumluluk alanında, aynı suçtan 2018'de 90, 2019'da ise 208 vatandaşa benzer cezai işlem uygulandığı kaydedildi.

Son 2 yılda Sarız İlçe Jandarma sorumluluk bölgesinde özellikle öğrenci servislerinin yoğun olarak kullanıldığı köy yollarında, başıboş bırakılan hayvanların neden olduğu 6 trafik kazasının meydana geldiğine, bu kazalarda 7 vatandaşın yaralandığına dikkat çekilen açıklamada, yu¨ksek disiplin ve görev anlayışıyla vazifesini layıkıyla yerine getiren Jandarma Trafik Timinin ilgili mevzuat çerçevesinde uyguladığı cezanın haklılığı ve gerekliliğinin altı çizildi. (SPUTNİK)

Üye OlÜye Girişi