Basketbolda  Kadın  devrimi

 

Basketbol Federasyonu nun cinsiyet eşitliğini gözönünde tutarak Bayanlar Basketbol Ligi nin adını Kadınlar Basketbol Ligi olarak değiştirme kararına diğer federasyonlar kadın adını kaba buldukları karşı çıktı

14.05.2010
Yazı Boyutu:  

Türkiye Basketbol Federasyonu nun   Bayanlar Ligi nin adını Kadınlar14_guncel_Federasyonda_kadının_adı_var_1.jpg Ligi olarak değiştirmesi,  spor camiasında farklı tepkilere yol açtı.

Kadın örgütleri ve insan hakları savunucuları Basketbol Federasyonu nun bu kararını cinsiyetçi yaklaşım açısından doğru bulurken. diğer spor Federasyonu Başkanları ise  kadın kelimesinin kaba olduğu düşüncesinde birleşiyor.

KADIN HAKLARI  SAVUNUCULARININ GÖRÜŞÜ

Spor kamuoyunda alevlenen "kadın mı", "bayan mı" tartışmaları ile ilglili olarak kadın hakları savunucuları erkekler için "Erkek Basketbol Takımı", "Erkekler futbol ligi" denildiği halde, konu kadınlara geldiğinde "Bayan Basketbol, Bayan voleybol takımı, "bayanlar ligi" v.b denilmesinin doğru olmadığını Türkçede "erkeğin karşılığının kadın", "bayın karşılığının ise bayan" olduğunu dikkat çektiler.

Erkek egemen  yapının "kadın" kelimesi kaba kaçarmış gibi, içinde
biraz "ayıp" barındırırmış gibi, yumuşatma, kibarlaştırma ihtiyacı duyarak
"Bayan" kelimesini kullanmasının erkeği  güçlü kılma anlayışından kaynaklandığını belirten kadın hakları savunucuları "erkeğe ERKEK diyorsak, 14_guncel_Fb_gs_kad__n_basket.jpgkadına da KADIN denilmesi gerekir. Kadın kelimesi bir küfür, aşağılayıcı bir tanım da değildir. Sevinçle, zarafetle, onurla taşınacak, pek de hoş bir cins tanımlamasıdır. Yok ille de kadınlara BAYAN demek isteniyorsa, o zaman erkekler için de BAY sözcüğü kullanılmalıdır. Bay Voleybol Takımımız, Bay Futbol Takımımız gibi. Basketbol Federayonu gerçeği görerek Bayan Basketbol Ligi nin adını Kadınlar Ligi olarak değiştirerek, çağdaş bir yoruma, anlayışa imza atmıştır. Şimdi diğer federasyonlardan da Bayan isimlerini kadın olarak düzeltmelerini bekliyoruz."

FEDERASYON BAŞKANLARI

Milliyet in haberine göre Federasyon Başkanlarının "bayan mı, kadın mı" tartışmasıyla ilgili görüşleri şöyle:

"Kadın kulağa hoş gelmiyor"

Eyüp GÖZGEÇ (Boks Fed. Bşk.): Bana göre bayanlar denmeli. Kadınlar ligi veya müsabakası demek kulağa hoş gelmiyor. Bugüne kadar nasıl uygulama yapıldıysa öyle devam ederiz.

"Bayan daha kibar"

Hasan AKKUŞ (Halter Fed. Bşk.): İki kelime de Türk Dil Kurumu sözlüğünde var. Ancak genellikle bayan kullanılıyor. Bu tip olaylarda toplumun nasıl kabul ettiğine de de bakmalı. Toplumun kabul ettiği, benimsediği bir şey kullanılabilir. Ama bayan kelimesi daha kibar bir ifade taşıyor.

"Kadın adını kullanabiliriz"

Mehmet TERZİ (Atletizm Fed. Bşk.): Bu tartışmanın gerekçesini iyi bilmek lazım. Böyle bir gereksinim varsa değerlendirilir. Diğer sporlarda olduğu gibi atletizmde de hep bayanlar diye konuştuk, adlandırdık. Ama kullanmayız da demiyorum.

"Kadın sporcu mu olur?"

Emin MÜFTÜOĞLU (Bisiklet Fed. Bşk.): Kadın sporcu olur mu? Bayan sporcu olarak devam edeceğiz. Dünyada ne ise bizde de öyle olacak. Kafamıza göre değişiklik yapamayız.

"Kadın sevimli değil"

Abdullah TOPALOĞLU (Okçuluk Fed.Bşk.): Bayan olarak devam edeceğiz. Televizyonda bazen duyuyorum. Kadın lafı sevimli gelmiyor. Okçuluk Federasyonu bayan kelimesini kullanmaya devam edecek.

"Bayana devam"

Özer AYIK (Kayak Fed. Bşk.): Gündemimizde böyle bir değişiklik yok. Bizim zaten ligimiz bulunmuyor. Bayan ve erkek branşımız var. Bayan olarak devam edeceğiz.

"Anlamları çok farklı"14_guncel_kad__n_voleybol.jpg

Atilla ÖRSEL (Cimnastik Fed. Bşk.): Böyle bir değişikliği düşünmüyorum. Bayanlar olarak devam edeceğiz. Ben Türkçe öğretmeni değilim ama “kadın” ile “bayan” kelimeleri arasında fark vardır. “Bayan” kelimesinin içine kadın da girer, kız da. Oysa “Kadın” kelimesinin anlamı ise çok farklıdır.

"Değişiklik yok’"

Oktay ÇİMEN (Masa Tenisi Fed. Bşk.): Böyle bir isim değişikliği olamaz. Dünyada ve Avrupa’da Womens League denir. Bu da bayanlar ligidir. Men League’i de Adamlar ligi olarak mı kullanmalıyız? Kadınlar liginin altına genç kızları nasıl eklersiniz. Bayanlar deyince hepsini kapsarsınız. Biz herhangi bir değişiklik yapmayacağız.

"Zorlamaya gelmez"

 E.Ünal KARABIYIK (Voleybol Fed. Bşk.):Mevzuatta isimlerde değişiklik yapılmadan, tanımlanmış, isimleşmiş faaliyetlerde, lig isimlerinde bu kelimeleri kullanmanın doğru olmadığını düşünüyorum. Biz bayan takımlarımızı “bayanlar, erkek takımlarımızı da “erkekler” adıyla tanımlamaya devam edeceğiz. Kadın sözü aynı anda kız çocuğu ve genç kızı kapsamaz. Dil kendi gelişimini kendi tamamlar. Zorlamaya gelmez, zorlarsan tutmaz.”


Üye OlÜye Girişi