Başörtülü kadınlara hakaretle suçlanan Y. Meltem Şişli, İBB'deki görevinden istifa etti

 

İstanbul Büyükşehir Belediyesi (İBB) Genel Sekreter Yardımcısı Yeşim Meltem Şişli görevinden istifa etti. Şişli'nin istifasını İBB Başkanı İmamoğlu kabul etti.

10.02.2020
Yazı Boyutu:  
İstanbul Büyükşehir Belediyesi'nin (İBB) organize ettiği İSMEK kurslarında görevli bir grup başörtülü kadın çalışana hakaret ettiği ve mobbing uyguladığı iddia edilen İBB Genel Sekreter Yardımcısı Yeşim Meltem Şişli 'hakkında yürütülen soruşturmanın selameti açısından' görevinden istifa etti.

İBB Başkanı Ekrem İmamoğlu'nun, Şişli'nin istifasını onaylarken, İstanbul Cumhuriyet Başsavcılığı'na şikayetçilerin Avukatı Ferah Yıldız suç dilekçesini sunmasının ardından, 31 Ocak Cuma günü şüpheli Yeşim Meltem Şişli'den şikayetçi olan 19 kadının "mağdur" sıfatıyla ifadeleri alındı.

Avukatı Ferah Yıldız, 3 Şubat Pazartesi günü sunduğu yeni suç duyurusu dilekçesiyle belediyenin HBÖ Müdürü Erkan Duyar'ın da aynı kapsamda "şüpheli" olarak cezalandırılmasını talep etti.

BAŞSAVCI VEKİLİ YILDIRIM ŞİŞLİ HAKKINDA 3 YILA KADAR HAPİS ÖNGÖRÜYOR

AA haberinde; Genel soruşturmadan sorumlu Başsavcıvekili Ömer Faruk Yıldırım'ın şüpheli  İBB Genel Sekreter Yardımcısı Yeşim Meltem Şişli hakkında, Türk Ceza Kanunu'nun (TCK) 115/3. maddesinde yer alan ve 3 yıla kadar hapis cezası öngörülen "inanç, düşünce ve kanaat hürriyetinin kullanılmasını engelleme" suçundan soruşturma yürüttüğünü bildirdi.

Diğer şüpheli Erkan Duyar hakkında ise TCK'nın 257. maddesinde hüküm bulan ve 2 yıla kadar hapis cezası öngörülen "görevi kötüye kullanma" suçu yönünden soruşturma yürütüldüğü belirtildi.

AİLE, ÇALIŞMA VE SOSYAL HİZMETLER BAKANLIĞI'NIN MÜDAHİLLİK TALEBİ

Başsavcıvekili Ömer Faruk Yıldırım'ın yürüttüğü soruşturma kapsamında, "şüpheli" Yeşim Meltem Şişli'nin ifadesi alınmak üzere İstanbul Cumhuriyet Başsavcılığına davet ettiği,  AKP'li Cumhurbaşkanı Erdoğan kabinesinin Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı'nın da müdahillik talebinde bulunduğu ayrıca eski HBÖ Müdürü Ali Koca'nın da tanık olarak bilgisine başvurulduğu kaydedildi. (kazete)
Üye OlÜye Girişi