Başörtülü kadınlara servis yapmayan lokantacıya ayrımcılık cezası

 

Fransa'da geçen yıl iki başörtülü müşteriye hakaret ederek servis yapmayı reddeden restoran sahibi, 7 bin avro para ve mahkeme kararını iki ay süresince iş yeri girişine asma cezasına çarptırıldı.

17.03.2017
Yazı Boyutu:  
Paris'in kuzeydoğusunda bulunan Bobigny banliyösünde başörtülü iki  kadına servis yapmayı reddeden ve iş yerinden kovan restoran sahibinin  yargılandığı davada karar açıklandı.

Geçen yıl ağustos ayında meydana gelen ve  görüntüleri sosyal paylaşım sitelerinde yayınlandıktan sonra büyük tepki çeken  olayda mahkeme, iş yeri sahibinin "Halka açık bir işyerinde hizmet sunmada dini  aidiyetten dolayı ayrımcılık suçu" işlediğine karar verdi. Mahkeme, savcılığın  talebi doğrultusunda, iş yeri sahibine, 3 bini ertelenmiş 5 bin avro para cezası,  bin avro manevi tazminat ve bin avro da mahkeme masrafları olmak üzere toplam 7  bin avro para cezası verdi.

İş yeri sahibinin davaya müdahil olan Fransa  İslamofobi ile Mücadele Derneğine (CCIF) bir avro sembolik para cezası ödemesine  de hükmeden mahkeme ayrıca, kararın iki ay boyunca restoranın girişine asılarak  sergilenmesine karar verdi.

Geçen yıl 27 Ağustos'ta meydana gelen olay sonrası Fransa'da  İslamofobi ve ayrımcılık tartışmaları başlamıştı. Olay anında çekilen ve sosyal  medyada paylaşılan görüntülerde iş yeri sahibinin, "Teröristler Müslümandır ve  bütün Müslümanlar teröristtir. Bunu analiz edin." diyerek başörtülü müşterilere  servis yapmayı kabul etmeyip restoranı terk etmelerini söylemesi büyük tartışma  yaratmıştı.

Sosyal paylaşım sitelerinde çok sayıda kullanıcı, Müslümanlara yönelik  ayrımcılığı kabul edilemez bulurken bazı kullanıcılar alternatif videolar  yayımlamıştı. Bu videolardan birinde restoranda bulunan bir müşteri, "Irkçıların  bize servis yapmasını istemiyoruz." ifadelerini kullanarak tepkisini dile  getirmişti.Üye OlÜye Girişi