'Bebekleri tuzlamayın, toprağa sarmayın!'

 

Uzmanlar eski geleneklerden biri olan yeni doğan bebeklerinkokmasın diye tuzlanması ve toprağa sarılmasının ölümcül sonuçlar verdiğine dikkati çekti

25.10.2015
Yazı Boyutu:  

Özellikle Anadolu'da sıkça uygulanan bebek tuzlamanın çok tehlikeli olduğuna dikkati çeken uzmanlar ölüme bile yol açabileceğini belirtti. 

Uzmanlar, "büyüyünce terleri kokmasın" denilerek tuzlanan bebeklerin sıvı kaybı hatta beyin kanamasıyla karşı karşıya kalabilldiğine dikkati çekiyorlar. 

Bebek tuzlamanın genelde Adana ve Hatay çevresinde yapıldığını belirten Adana Çukurova Üniversitesi Tıp Fakültesi Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Uzmanı Prof. Dr. Nejat Narlı, yeni doğan bebeklerin kokmasın diye tuzlanmasının beyin kanamasına, toprağa sarılmasının ise tetanosa sebep olabileceği belirtilerek, çocukların geleneksel yöntemlerle değil, doktor tavsiyesi ile büyütülmesi istendi. 

"Özellikle bölgemizde yeni doğan bebekler, aile büyükleri tarafından tuz veya zeytinyağı ile birlikte ovulup banyo ettirilerek ağız, koltuk altı, kasık, dahil tüm vücuda sürülerek tuzlanmaktadır. Ne yazık ki ciltten emilen aşırı miktarda tuz, ciddi ve hayatı tehdit eden hipernatremi (kanda tuz oranının yükselmesi) ile sonuçlanabilmektedir. Bu nedenle yaşamını yitiren bebekler bulunuyor. Anne adaylarına tavsiyem bebeklerinin aile büyüklerince tuzlanmak istenmesine kesinlikle engel olsunlar." diye konuştu.

Bazı soğuk bölgelerde de bebeğin doğar doğmaz vücudunun toprak ile sarıldığını belirten Narlı,  bu uygulamanın da bebeğin tetanos olmasına neden olduğunu kaydederek şunları söyledi: "Yine, çoğu zaman da bebeğe doğduktan sonra birkaç kez ezan okunmadan anne sütü verilmiyor. Bebeğin gözüne iyi göreceği düşünülerek limon damlatılıyor. Yapılan bu işlemler hemen ters etki göstermezse de bir süre sonra sağlık problemleri olarak kendini gösteriyor."

 Yeni anne adaylarını uyaran Prof. Dr. Nejat Narlı, bebeklerin çevreden duyulan bilgilerle değil, bir sağlık kuruluşundaki doktor tavsiyesi ile büyütülmesi gerektiğini vurguladı.
Üye OlÜye Girişi