'Bekara, dula ev yok' diyen yandı

 

Bekara veya dula evini kiralamayan ev sahibine ayrıca anne ve hamilenin iş başvurusunu reddedene 15 bin lira ceza geliyor

29.01.2016
Yazı Boyutu:  
Hükümet, ayrımcılığa karşı vatandaşları korumayı amaçlayan “Türkiye İnsan Hakları ve Eşitlik Kurumu Kanun Tasarısı’nı” TBMM’ye sevk etti. Tasarıda “Bekara, dula ev yok” demek ayrımcılık sayıldı ve evini bekara kiraya vermek istemeyen ev sahibine 15 bin TL'ye kadar idari para cezası verilmesi öngörüldü

Tasarı aynen yasalaşırsa, “Bekara veya dula ev yok” demek, annelik ve gebelik gerekçesiyle bir kadının iş başvurusunu reddetmek de ayrımcılık sayılıp, 15 bin TL'ye kadar idari para cezasıyla cezalandırılacak.

Vatan gazetesinin haberine göre belli başlı düzenlemeler şöyle: Herkes hukuken tanınmış hak ve hürriyetlerinden yararlanmada eşit olacak. Cinsiyet, ırk, renk, dil, din, inanç, felsefi ve siyasi görüş, etnik köken, servet, doğum, medeni hal, sağlık durumu, engellilik ve yaşa dayalı ayrımcılık yasak olacak.

MOBBİNG HUKUK SİSTEMİNE GİRİYOR

Ayrımcılık türlerinin sıralanmasıyla mobbing kavramı da “işyerinde yıldırma” adıyla hukuk sistemimize giriyor. 

Taşınır ve taşınmazların kamuya açık satışa veya kiralamaya sunulması, kira sözleşmelerinin şartlarının belirlenmesi, kira sözleşmesinin yenilenmesi veya sona erdirilmesi, satışı ve devri süreçlerinin hiçbirinde ayrımcılık yapılamayacak. Buna göre, “Bekara, dul'a ev yok” demek de ayrımcılık suçu kapsamında değerlendirilecek.


Üye OlÜye Girişi