Bekçisi emekli oldu Kültür Merkezi bitmedi

 

Hatay'da Kültür ve Turizm Bakanlığı'na ait bir Kültür Merkezi inşaatı 22 yıldır tamamlandı.

6.10.2015
Yazı Boyutu:  
Hatay'ın Erzin ilçesinde, 22 yıl önce temeli atılan Kültür ve Turizm Bakanlığı'na ait Erzin Kültür Merkezi inşaatı ödeneği bittiği gerekçesi ile yine durdu. 1993 yılında temeli atılan inşaat, 2013 yılında tekrar başlanmıştı. Geçen yıllarda bekçisi de emekli olan kültür merkezi 22 yıldır tamamlanamadı. 

CHA'nın haberine göre, dönemin Sanayi ve Ticaret Bakanı Mehmet Dönen tarafından temeli atılan Erzin Kültür Merkezi, çeyrek asırdan beri tamamlanmayı bekliyor. Sürekli ihaleye çıkartılan ve el değiştiren kültür merkezi bir türlü bitirilemiyor. Temeli atıldıktan sonra beklemeye bırakılan kültür merkezi, çürümeye terk edildi.

Kimsenin sahip çıkmadığı ve ilgilenmediği yapı, bazı vatandaşlar tarafından uzun süre ahır olarak kullanıldı. Küçükbaş hayvanlarını inşaatın bodrum katına koyan vatandaşlar hayvanlarına burada bakıyordu. İnşaatın temeli atıldığında bekçi olarak tutulan bir vatandaş ise geçen yıllarda emekli oldu.

Temeli atıldıktan sonra yıllarca üzerine bir tuğla dahi konulmayan kültür merkezi inşaatı, kamuoyundan gelen tepkiler üzerine 2013 yılında tekrar başlatıldı. 3 kat yapılan ve dış kaplaması bitirilen inşaat, ödeneğinin bitmesi gerekçesi ile geçen günlerde tekrar durdu.  

Gazetecilerin konuyu sorduğu Erzin Kaymakamı Hasan Yaman, Erzin Kültür Merkezi için tekrar bir ödenek çıkarıldığını söyledi. İhale yapıldıktan sonra inşaatın kaldığı yerden devam edeceğini ve bitirileceğini belirten Yaman, sürecin takipçisi olacağını öne sürdü.

Üye OlÜye Girişi