Benal Yazgan: Bu seçime kadınlar damgasını vuracak!

 

Kadın Partisi lideri Yazgan, artık Ülkenin AKP İktidari ve Başkanı Erdoğan’ın keyfi uygulamalarına daha fazla tahammülü kalmadığını ifade etti.

10.05.2018
Yazı Boyutu:  
Kadın Partisi Genel Başkanı Fatma Benal Yazgan yazılı bir açıklama yaparak 24 Haziran seçimlerinin belirleyicisinin kadınlar olacağını savunarak, seçime katılan tüm partilere  milletvekili aday listelerinde daha çok kadına seçilebilecek sırada yer vermeleri çağrısı yaptı. 

Olağanüstü Hal uygulaması altında seçime gidilmesinin Türkiye adına utanç verici olduğunu belirten KP Genel Başkanı Yazgan, bu durumun adil, özgür ve şeffaf bir seçim konusunda şüphe uyandırdığını kaydetti.

Benal Yazgan, özgürlük, hukuk, nefes alacak bir ülke, mutlu bir toplum için siyasi yelpazenin sağından, solundan, merkezinden,  tüm partilerin felakete doğru sürüklenmekte olan Türkiye Cumhuriyeti’ni kurtarmak için işbirliği yapmasının zorunluluğuna işaret ederek açıkyamasında şu görüşlere yer verdi:

Bu seçime kadınlar damgasını vuracak! AKP iktidarı boyunca dışlanan, eşit temsil edilmekten çok uzak, kazanılmış hakları ellerinden alınan,  erkek egemen sistemin ve söylemin bütün yaşamlarını alt üst ettiği kadınlar sandık başında bunun hesabını soracaklar. Kadına yönelik şiddetin bir türlü önlenemediği, çocuk gelinlerin arttığı, müftü nikahına mahkum edilen, boşanma yasası ile güvencesiz bırakılmak istenen,  kadınlar sandıkta bunu unutmayacak. Kendilerine makbul kadın tanımı yapılan, oturmasına kalkmasına erkeklerin karıştığı kadınlar bu seçime damgasını vuracak! 

Umudumuz parlamenter sisteme geri dönülmesinin önünü açacak, hukukun üstünlüğü ve kuvvetler ayrılığı ilkesini yaşama geçirecek, ülkemizi demokrasiye taşıyacak bir sonucun çıkmasıdır.  Bu ülkenin insanları daha iyi, özgür, barış içinde ve mutlu yaşamayı hak ediyor. 

Mutlu insanlar ülkesi için artık Sayın Erdoğan’in emekli olmasının zamanı geldi.  Artık bu ülkede insanlar rahat bir nefes alsın.  70 bin öğrenci hapiste olmasın, okullarına dönsün ve bu ülkenin geleceğini gençlere emanet edelim.  Siyasetçiler hapiste değil mecliste, meydanlarda olsun. Gazeteciler, yazarlar, çizerler işlerini hiçbir kaygı duymadan yapsınlar. Çok sesli çok nefesli bir ülke için,  Millet İttifakının, Adaletin, Hukukun, Özgürlüğün yanındayız.  

Kadın Partisi olarak Millet Ittifakını, Çok Sesli, Demokratik Siyaseti destelediğimizi kamuoyuna duyururuz.  Tüm partilerden, seçilebilir sıradan daha fazla kadın aday bekliyoruz.  

Tüm destekçilerimize ve kadın sivil toplumuna çağrımız ve duyurumuzdur."


Üye OlÜye Girişi