'Benim köyüm, eyvah köyüm'!

 

Köylerin Geleceği hareketi büyüyor, ilk Meclis'ini Seferihisar Teos'ta topladı

29.04.2013
Yazı Boyutu:  

 

 
Ocak 2013’te Seferihisar’daki dokuz köyün başlattığı “Geleceğin Köyleri Hareketi’ne destek veren köy muhtarları ve belediye başkanları Sığacık Teos’ta bir araya geldi.
 
Halen anayasa Mahkemesinde görüşülmesi süren AKP iktidarının yasalaştırdığı Büyükşükşehir Kanunu kapsamında 2014 seçimleri ile beldelerle birlikte işlevleri tamamen ortadan kalkacak olan köylerin  Türkiye'nin ilk sakinşehri İzmir Seferihisar ilçesinin CHP'li belediye Başkanı Tunç Soyer'in öncülüğünde dokuz köyün başlattığı “Geleceğin Köyleri Hareketi’ne destek veren köy muhtarları ve belediye başkanları Sığacık Teos’ta bir araya geldi. Seferihisar Teos’ta bir araya gelen iki yüzün üzerinde muhtar tarihi parlementoda Ankara'ya seslerini duyuırmaya çalıştılar.
 
 
Muhtarların Teos tarihi parlementodaki katılımlarına CHP İzmir Milletvekili Erdal Aksünger, Seferihisar Belediye Başkanı Tunç Soyer, Bergama Belediye Başkanı Mehmet Gönenç, Ödemiş Belediye Başkanı Bekir Keskin ve köylü vatandaşlar katıldı.
 
Teoas antik kenti tarihi  parlementoda süreci değerlendiren Seferihisar Belediye Başkanı  Başkanı Tunç Soyer "Şu an bulunduğumuz yer iki bin sene öncesinin parlamentosu. Bu iki bin yıl öncesinin doğrudan demokrasinin olduğu bir parlamento. Burada herkesin konuşma hakkı var. Az önce bir muhtar arkadaşım, köyler; “demokrasinin uç beyleri” dedi. Gerçekten köylerin yok olmasıyla çok şey kayboluyor ama en çok demokrasimiz kayboluyor. Çünkü köy muhtarlığı bir tek muhtardan ibaret değildir yanında köyü birlikte yönettikleri bir ihtiyar heyeti vardır.
 
Köyün tüzel kişiliğini kaldırdığınızda bu memleketteki en temel demokrasi birimini ortadan kaldırıyorsunuz. O zaman tek tip insanlar, tek tip sözler, tek tip direktifler bunlarla hayatımız geçmeye başlar. Bir; buna karşıyız. Demokrasi istediğimiz için köylerin kapatılmasına karşıyız. İki; bizim en büyük gücümüz üretim. Bizler ürettiğimiz sürece var olmaya devam edeceğiz.
 
 
Onun için biz sadece geçmişe bir özlemle bu hareketi başlatmadık. Bizim asıl derdimiz köylünün yaşamasını sağlayacak üretim yollarını bulmak. Kooperatifler, birlikler vasıtasıyla, üretiminin önünü açmak, ürünün pazarlamasındaki engelleri kaldırmak ve onun ayakta durmasını sağlamaya çalışmak olacak. O nedenle biz Geleceğin Köyleri diyoruz.
 
Amacımız sadece geçmişin değerlerini yaşatmak değil, asıl köyü geleceğe taşımak gelecekte köylünün tarlasıyla kentlinin sofrası arasındaki mesafeyi kısaltmak. Biz üretimimizi sürdürmek zorundayız. Çünkü istedikleri şey, tarım da hayvancılık da sadece endüstriyel boyutta yapılsın, küçük üretici ortadan kalksın. Hayır arkadaşlar biz yok olmayacağız.Şu anda 1013 olduk ve sayımız artacak. Büyümek zorundayız, mutlaka büyüyeceğiz. Yasal süreci pazartesi gününden itibaren başlatıyoruz’ dedi
 
200'ün üzerinde muhtar ve muhtar eşleri köylerinin kapatılmaması için tarihi TEOS parlemantosunda biraraya gelerek seslerini Ankara'ya duyurmaya çalıştılar.
 
 
 
 
 
 

Üye OlÜye Girişi