'Benim sorunum başörtüsüyle değil, ezilen kadınlarla'

 

Başörtülü kadınlara hakaret ettiği iddiasıyla hakkında savcılıkça soruşturma açılan oyuncu Deniz Çakır, olaydan iki gün sonra sessizliğini bozdu.

7.01.2019
Yazı Boyutu:  
Türk  sinema ve tiyatrosunun ünlü oyuncularından Deniz Çakır, bir AVM'deki kafede başörtülü kadınlara hakaret ettiği iddialarına sosyal medyadan yanıt verdi. Çakır açıklamasında, "Üzerime atılmak istenen işlenmemiş bir suçtur ve utanç vericidir" ifadesini kullandı.

Oyuncu Deniz Çakır, savcılığın kendisi hakkında başlattığı hakaret soruşturması hakkında açıklamada bulundu. Sosyal medyada büyük yankı uyandıran bu olayla ilgili, oyuncu Deniz Çakır ilk kez konuştu.

Çakır, Instagram hesabı üzerinden şu açıklamayı yaptı;

“Zorunlu Açıklama

Sustum, çünkü böyle bir suçlama karşısında savunma yapmayı bile zul gördüm. Şimdi okuyacaklarınız da bir savunma değil, bilgilendirmedir. Belli ki bunu yapmadığım zaman bazı kişiler iftira ve karamalarına devam edeceklerdir.

30 Aralık 2018 günü, öğleden sonra iki kadın arkadaşımla doğum günümü kutlamak üzere gittiğim mekanda yaşananlar ile ilgili kamuoyuna yansıtılanlar gerçeği yansıtmamaktadır.

Arkadaşlarımla gittiğimiz mekanda önce yan masamıza oturan kişiler hal ve hareketleriyle bizden rahatsızlık duyduklarını belli ettiler. Hatta bakışları ve vücut dilleri zaman zaman tacize de yaklasmistir. Bizi bilinçli olarak huzursuz ettiler. Daha sonra bizim kutlama ortamimizdan hoşnut olmadıklarını belli ederek yer değiştirip başka bir masaya geçtiler.

Arkadaşlarımla kutlama yaparken doğal olarak birbirimizin fotoğraflarını çektiğimiz sırada, bu sefer kendi fotoğraflarını çektiğimizi ima ederek bize sözlü olarak da sataştılar ve bu noktada aramizda kısa bir sözlü tartışma yaşandı. Konu uzamadi kapandı. Aynı ortamda yaklaşık 20 dakika daha oturduk. Mekanda kameralar mevcuttur, görüntüler incelenebilir. Bu konuda hiçbir kaygı yaşamamaktayım.

Tartışmanın, benim açımdan giyim, kuşam, türban, baş örtüsü gibi kişisel tercih ve özgürlüklerle ilgisi yoktur, olmamistir olamaz da. Ancak tam tersi, söz konusu kişiler mekanda beni gördükleri andan itibaren benim tercihlerimden rahatsız olduklarını ortaya koymuşlardır.

Yaşamımın her döneminde ezilenin, haklının, kadınların, yanında oldum. Kişisel özgürlüklerin savunucusu oldum. Hal böyle iken üzerime atılmak istenen işlenmemiş bir suçtur ve utanç vericidir.

Kamuoyunun bilgisine sunarım.”TACİZ İDDİALARINI SABAH'A SÖYLEDİLER

Öteyandan Deniz Çakır'ın sözlü tacizine uğradığını iddia eden Zeynep Yılmaz, Emine Feyza Mazı, Merve Sancaktar, Vecihe Karadeniz ile olayın görgü tanığı olduğunu ileri süren Gülce Yavuz, Sabah'tan Ömer Karahan'a konuştu.

Başörtüleri nedeniyle Deniz Çakır tarafından toplum içerisinde rencide edildiklerini iddia eden kadın öğrenciler, şunları söyledi:

  • — Saat 22.45 sularında kafeye gittik. Konserden çıkmıştık. Masada sekizi başörtülü dokuz kişiydik. Deniz Çakır bizi görür görmez söylenerek masasına oturdu. Sonra telefonuyla çekim yapmaya başladı. Başta "Kendisini çekiyor herhalde" diyerek duruma müdahale etmedik; önce anlamak istedik, muhabbetimize devam ettik. Çakır, bir süre sonra telefonu tekrar bize doğru doğrultup çekim yapmaya başlayınca bu hareketinden çok rahatsız olduğumuzu, izin almadan görüntü alamayacağını, bunun suç teşkil ettiğini söyledik. Çakır ise "Hayır, çekebilirim" dedi. Alkollü olduğu belliydi. Sonra "Türbanlıları neden buraya alıyorsunuz? Burası Arabistan mı, Arabistan'a gidin siz. Bunlar nasıl burada oturabiliyor?" diyerek bize sözlü tacizlerde bulundu.
  • Bu sözlerin ardından garsonları çağırdık, onlar da durumu anlamak için Deniz Çakır'ın yanına gitti. Çakır'ın yanındaki iki arkadaşı ise, video çekilmediğini, sakin olmamız gerektiğini söyledi. Bu arada Çakır'ı sakinleştirip yerine oturtmaya çalıştılar ama sonra Çakır, yine telefonla izinsiz görüntü almaya devam etti. Yanındakiler daha sonra yanımıza gelip telefonu gösterip "Kusura bakmayın, bakın video falan yok, biz de kalkacağız" dedi. Hepimiz çok şaşkındık. Rencide olmanın ötesinde bir şaşkınlık yaşadık. Hatta bütün gece 'Nasıl oldu böyle bir şey?' diyerek durumu sorguladık. Çünkü o gece bir saat boyunca, bitmek bilmeyen, rahatsız edici sözlü tacize maruz kalıp gerilim yaşadık. Kimseden bir müdahale olmadı. Sadece bir garson olaya dahil oldu. Güvenliği çağırdık. Sonrasında ailelerimizle konuştuk. Çakır'a dava açıp kendisini şikayet etmeye karar verdik. Hemen avukatla iletişime geçtik. Özür dilese bile ne hissedeceğimizi bilmiyoruz. Yargı sürecinin ilerlemesini istiyoruz.
ECE ERKEN OLAY YERİNE GİTTİ: BAZI ŞEYLER GÖRÜNDÜĞÜ GİBİ DEĞİL

Bu arada sunucu Ece Erken, olayın yaşandığı mekana giderek sosyal medya hesabında dikkat çekici görüntüler paylaştı. Erken videoda "Bazı şeyler hiç de göründüğü gibi değil. Hemen suçlamayalım kimseyi" dedi.
Yorumlar

che

12.01.2019
haberın karakterlerını ılk gördugumde durumun söylenılen gibi olmadıgını anlamıştım zaten denız çakırda saçı ortulu bır bayan olasaydı konu hıc medyaya taşınmazdı emınm...

Üye OlÜye Girişi