Beraat verilen emekli general için yakalama kararı

 

Eğitim Doktrin Komutanlığı Muharebe ve Muharebe Eğitim Destek Komutanı eski Korgeneral Metin İyidil hakkında yakalama emri çıkarıldı.

15.01.2020
Yazı Boyutu:  
Ankara Bölge Adliye Mahkemesi 20'nci Ceza Dairesi, dönemin Kara Kuvvetleri Komutanlığı (KKK) Eğitim ve Doktrin Komutanlığı (EDOK) Muhabere ve Muharebe Eğitim Destek Komutanı eski Korgeneral Metin İyidil'in, Fetullahçı Terör Örgütü'nün (FETÖ) 15 Temmuz 2016'daki darbe girişiminin ardından yargılandığı davada çarptırıldığı "ağırlaştırılmış müebbet hapse" ilişkin hükmü kaldırmış ve tahliyesine karar vermişti.

 Daire, Metin İyidil ile aynı davada yargılanan eski Tümgeneral Hamza Koçyiğit ve eski Tuğgeneral Lütfi İhsan Yanıkoğlu'na verilen ağırlaştırılmış müebbet hapis cezaları ile 3 sanık hakkındaki beraata ilişkin hükümlerde ise isabetsizlik bulunmadığına hükmettiEmekli Korgeneral İyidil, “anayasal düzeni ortadan kaldırmaya teşebbüs” suçundan verilen müebbet hapis cezası, istinaf tarafından bozulmuştu. Mahkeme, İyidil’in beraatine karar vererek, tahliye edilmesine hükmetmişti. 

Ankara Bölge Adliye Mahkemesi 21. Ceza Dairesi, Ankara Cumhuriyet Başsavcılığı’na yazdığı yazı ile İyidil hakkında yakalama emri çıkardıklarını belirtti.

Üye OlÜye Girişi