Berkin Elvan davasına atanan bilirkişi görevi reddetti

 

Berkin Elvan'ın ölümüyle ilgili 25 Eylül'de İstanbul 17. Ağır Ceza Mahkemesi'nde görülecek dava yaklaşırken, davada bilirkişilik olarak görevlendirilen İbrahim Akçal görevden alınmasını talep etti

03.09.2019
Yazı Boyutu:  
Berkin Elvan’ın ölümüyle ilgili 25 Eylül’de İstanbul 17. Ağır Ceza Mahkemesi’nde görülecek dava yaklaşırken, davada bilirkişilik olarak görevlendirilen İbrahim Akçal bilirkişi görevlendirilmesinden alınmasını talep etti.

Artı Gerçek’ten Rıfat Doğan’ın haberine göre daha önceki davalarda sunulan bilirkişi raporlarını yazan kişiler yalnızca gaz tüfeği kullanıcısı olduklarından kusur oranlarının tespitinde yetersiz kaldılar. Bunun üzerine bilirkişilerin jandarma genelinde gaz tüfeği eğitimlerinin yapıldığı İzmir Foça Jandarma Okul Komutanlığı’ndaki usta öğrencilerden ya da Adli Tıp Kurumu’ndan seçilmesi kararlaştırıldı.

Bunun üzerine İstanbul 17. Ağır Ceza Mahkemesi Foça Asliye Ceza Mahkemesi’ne talimat yazarak Foça Jandarma Komando Okulu ve Eğitim Merkezi Komutanlığı’nın emrindeki personelden iki kişilik gaz tüfeği eğitmeni ve bir kişi olay yeri inceleme personeli olmak üzere üç kişilik heyet görevlendirilmesini talep etti.

Jandarmada olay yeri birimi de yok, olay yeri inceleme personeli de

Foça Jandarma Komando Okulu ve Eğitim Merkezi Komutanlığı Foça Asliye Ceza Mahkemesi’ne gönderdiği yazıda Erkan Karakaya ve Bülent Poyraz’ın gaz tüfeği eğitimeni olarak görevlendirildiğini belirterek “Bağlı birliklerinde olay yeri inceleme birimi kadrosu ve bu konuda aktif olarak görev yapan herhangi bir birim bulunmamakla birlikte, İbrahim Akçal’ın olay yeri inceleme kursu görmüş tek personel olması nedeniyle olay yeri inceleme bilirkişi olarak görevlendirilmek üzere bildirilmiştir ve olay yeri inceleme bilirkişisi olarak görevlendirilmiştir” dedi.

Bilirkişi olarak atanan kişiden görevlendirme reddi

Olay yeri bilirkişisi olarak görevlendirilen Akçal ise gönderdiği dilekçede “2010 yılından bu yana olay yeri inceleme birimlerinde görev yapmadığını, bu branşta meydana gelen bilimsel, teknolojik ve mevzuat alanındaki değişiklik ve yeniliklerden uzak olduğunu” belirtti. Akçak dilekçesinde bilirkişi görevlendirilmesinden alınmasını talep etti.Üye OlÜye Girişi