Berkin Elvan eylemlerine polis müdahalesi

 

Ok Meydanı karıştı, Ankara'da gözaltılar var

11.03.2015
Yazı Boyutu:  
 
 
269 gün komada kaldıktan sonra geçtiğimiz yıl 11 Mart’ta hayatını kaybeden Berkin Elvan için Okmeydanı’nda düzenlenen anma töreninde gerginlik yaşanıyor.
 
 
Berkin Elvan ölüm yıl dönümünde Okmeydanı'nda vurulduğu yerde anıldı.
 
Sabah saatlerinde Berkin Elvan’ın vurulduğu yerde, bir masa üzerine karanfil ve ekmek konuldu.
 
Berkin Elvan, vurulduğu yerde Grup Yorum türküleriyle anıldı. Anma için toplananlar Berkin türküsünü hep bir ağızdan söyledi.
 
 
 
OKMEYDANI KARIŞTI
 
Kalabalık anmanın ardından Elvan'ın mezarının bulunduğu Feriköy Mezarlığı'na yürümek istedi. Ancak polis, grubun yürüyüşüne izin vermedi. Yolu TOMA'lar ile kesen polis, gruba müdahalede bulundu. Tazyikli su ve gaz bombalı müdahale sonrası grup ara sokaklara kaçtı.
 
ÇEKMEKÖY'DE POLİS MÜDAHALESİ
 
Berkin Elvan'ın ölüm yıldönümünde Okmeydanı'nda yapılacak olan anma programına gitmek için Çekmeköy'de toplanan grup ile polis arasında olaylar çıktı. Sabah saatlerinde Okmeydanı'na gitmek üzere toplanan  grup, yola barikat kurunca önlem alan polis müdahale etti. Polis, grubu biber gazı ve tazyikli su ile dağıttı.  Grup polisin müdahalesi sonucu ara sokaklara kaçarak dağıldı.  
 
 
GEZİ PARKI’NDA BERKİN ELVAN EYLEMİNE POLİS MÜDAHALESİ
 
Gezi olaylarında başına isabet eden gaz fişeğiyle hayatını kaybeden  Berkin Elvan için bir grup Gezi Parkı’nda eylem yapmak istedi. Polis, ‘Berkin burada’ yazılı pankart açan gruba müdahale etti.
 
Gezi olaylarında hayatını kaybeden Berkin Elvan’ın ölüm yıldönümü nedeniyle bir grup Gezi Parkı’nda eylem yapmak istedi. Parkın içinde Berkin için pankart açan gruba polis müdahale etti ve uzaklaştırmaya çalıştı. Eylem yapmakta direnince polis, zorla grubu dağıtmaya çalıştı. Yerlere kırmızı boya da döken eylemciler birbirlerine kenetlenerek polise direndi. Ancak, çok sayıda polis eylemcileri zor kullanarak gözaltına aldı. Çevik kuvvet aracına bindirilen eylemciler emniyete götürüldü.
 
Gezi Parkı eylemleri sırasında başından gaz kapsülü ,ile vurulan ve 269 gün komada kaldıktan sonra yaşamını yitiren Berkin Elvan'ın ölümünün birinci yılında Tuzluçayır'da yolu kapatanlara polis müdahale etti.
 
Berkin Elvan'ın ölümünü protesto eden bir grup, sabah saatlerinde Tuzluçayır Lisesi önünde toplandı. Ege Mahallesi istikametinden gelen başka bir grup da lise önündeki eylemcilere katıldı.
 
 
ANKARA'DAKİ MÜDAHALEDEN FOTOĞRAFLAR
 
Bir süre sonra yolu trafiğe kapatan ve uyarılara rağmen dağılmayan gruba polis, tazyikli su ve biber gazıyla müdahale etti.
 
Yüzleri maskeli kişilerin de aralarında bulunduğu gruptan polise sapanla bilye, civata, molotofkokteyli ve taş atıldı.
 
Gruptan 11 kişi gözaltına alındı.
 
 
 
 
 

Üye OlÜye Girişi