Berkin Elvan'ı vuran polis istedi, dava Van'a taşınıyor

 

Gezi Parkı protestoları sırasında başına gaz fişeği isabet eden Berkin Elvan’ın ölümünden sorumlu tutulan polis 3 yıl sonra bugün yargılanmaya başlandı.

06.04.2017
Yazı Boyutu:  
Gezi Parkı protestoları döneminde başına isabet eden gaz fişeği sonucu ağır yaralanan ve 296 gün komada kaldıktan sonra hayatını kaybeden Berkin Elvan’ın ölümüne ilişkin davanın görülmesine bugün Çağlayan Adliyesi’nde bulunan 17’nci Ağır Ceza Mahkemesi’nde başlandı.

Davada Berkin Elvan'ın ölümünden sorumlu tutulan polis memuru yargılanıyor. İstanbul Cumhuriyet Başsavcılığı tarafından hazırlanan iddianamede polis memuru F.D.’nin "olası kastla adam öldürmek" suçundan müebbet hapisle cezalandırılması talep ediliyor. Sanık polis duruşma salonuna SEGBİS (Ses ve Görüntü Bilişim Sistemi) ile bağlanarak katılırken, sanığın iki avukatı duruşmada hazır bulundu.

 Duruşmaya Berkin Elvan'ın annesi Gülsüm ve babası Sami Elvan ile birlikte çok sayıda avukat katıldı. Elvan Ailesi'nin avukatları sanığın SEGBİS'le bağlanmasına itiraz edip mahkemeye getirilmesini istedi. Elvan Ailesi'nin avukatları sanık polisin kendini gizlediğini, bunun suç olduğunu savunarak durumun tespit edilmesi talebinde bulundu.

Can güvenliği nedeni ile duruşmalara Van'dan katılmak istediğini bildiren sanık polis F.D.'nin talebi kabul edildi.

Berkin Elvan'ın öldürülmesine ilişkin davada savunmasını yapan polis F.D. "O gün 25-26 saat görev yapmıştık. Olayla ilgili detayları hatırlayamıyorum. Ama kimseyi yaralayacak şekilde gaz fişeği kullanmadım. Çevik Kuvvet'te çalıştığım 3,5 sene boyunca kimsenin yaralanmasına ya da ölmesine neden olmadım" dedi. 

"ZET’i kullanmaya yetkili 4-5 kişi oluyor"

Mahkeme Başkanı'nın ZET (gaz fişeği silahı) kullanıcısı olup olmadığına ilişkin sorusu üzerine sanık polis F.D, "Her çevik kuvvet grubunda gaz fişeği silahı kullanmaya yetkili 4-5 kişi oluyor. Ancak bizim grupta kâğıt üzerinde ben kullanıyordum. Ama kendi aramızda değişmeli kullanıyorduk" diye yanıt verdi. Sanık F.D. E-5'in paralel caddelerinden iç kesimlere doğru hiç girmediğini ileri sürdü.
Kendisine olayla ilgili görüntülerin izletilmesine yönelik soru üzerine sanık F.D. "Görüntüler net değil. Hepsinin başında kask var. Görüntülerdeki kimseyi tanıyamadım" dedi. Mahkeme Başkanı'nın "Yüz tanıma sistemine göre ve bilirkişi raporunun boyuna yönelik görüntülerdeki kişinin sana uyduğu yönünde iki rapor var" diye sorması üzerine sanık F.D. "Ben kendimi teşhis edemiyorum. Bilirkişi raporunun da sağlıklı olduğunu düşünmüyorum" diye cevap verdi.


"Hala o ekmeği bekliyorum, hala o fırına gidemiyorum"

Duruşmada daha sonra söz verilen Berkin Elvan'ın annesi Gülsüm Elvan, sanıktan şikâyetçi olduğunu belirtti. Gülsüm Elvan, "Hem vurdunuz, yetmiyormuş gibi kurtulma şansı yüzde 50 olduğu halde elinden aldınız. 5 dakika mesafe yol varken çocuğumu 25 dakika tutuyorlar. Bu suç değil mi? Bu yaştaki çocuğun elinde silah da olsa öldürmeyecektin. Utanın, çocuk katilleri bunlar. Oğluma aldığım kıyafetler hala evde duruyor. Hala o ekmeği bekliyorum, hala o fırına gidemiyorum. Siz bunları cezalandırmadığınız sürece daha çok katil çıkacak. Bu hâkimler adalet getirmedikçe daha çok Berkin öldürülür“ diye konuştu. 

Baroların talebi reddedildi 

Davaya İstanbul Barosu'nun yanı sıra İzmir, Ankara, Diyarbakır, Adana, Bursa, Aydın, Balıkesir baroları da müdahil olmak istedi. Ancak mahkeme heyeti, baroların davaya müdahil olma talebini "suçtan zarar görmedikleri gerekçesiyle" reddetti.

Duruşmaya sivil toplum örgütleri ve farklı baroların temsilcilerinin yanı sıra bazı HDP ve CHP milletvekillerinin de katıldığı bildirildi.Berkin’in 269 günlük yaşam mücadelesi

Berkin Elvan, 16 Haziran 2013 tarihinde evinden ekmek almaya giderken İstanbul Okmeydanı’nda başına isabet eden gaz fişeği nedeni ile yaralanmıştı. Elvan kaldırıldığı hastanede 269 komada kaldıktan sonra 11 Mart 2014 tarihinde 15 yaşında iken hayatını kaybemişti. Berkin Elvan Gezi Parkı protestolarının sembol isimlerinden biri olmuştu. 

Olaydan yaklaşık üç buçuk yıl sonra 7 Aralık 2016’da Berkin Elvan’ın ölümüne ilişkin soruşturma tamamlanmış ve İstanbul 17’inci Ağır Ceza Mahkemesi, iddianameyi 20 Aralık tarihinde kabul etmişti. Savcılık, soruşturmada adı geçen 5 şüpheli polis hakkında ise takipsizlik kararı vermişti. Berkin Elvan’ın ailesi ve avukatları, biri amir olan 5 şüpheli polisin de yargılanmasını talep ediyor.

Üye OlÜye Girişi