Berlinalede Hayatboyu Galası

 

Bu yıl 63. kez düzenlenen festivale yarışma dışı 4 Türk filmi katılıyor

08.02.2013
Yazı Boyutu:  

 

 
Cannes ve Venedik ile birlikte dünyanın en büyük üç sinema festivalinden biri olan Berlin Film Festivali (Berlinale) Hong Konglu yönetmen Wong Kar Wai’nin yanı sıra Matt Damon ve Anna Hathaway gibi çok sayıda ünlü oyuncunun katıldığı görkemli bir törenle açıldı.
 
Bu yıl 63. kez düzenlenen festivalin açılış filmi, sinema severlerin merakla beklediği “The Grandmaster” ilk kez Berlin’de izleyiciyle buluştu.
 
Yönetmenliğini Wong Kar Wai’nin üstlendiği The Grandmaster, dövüş sanatları ustası İp Man’ın hayatını konu alıyor.
 
Festivalde Wong Kar Wai’nin jüri başkanlığını üstlendiği Altın Ayı ödülü için 19 film yarışacak.
 
Berlinale kapsamında çeşitli bölümlerde aralarında 4 Türk filminin de bulunduğu toplam 404 film gösterilecek ancak yarışma kısmında herhangi bir Türk filmi bulunmayacak. 
 
Altın ve Gümüş Ayı ödüllerinin sahiplerini belirleyecek olan Tim Robbins, Shirin Neshat, Susanne Bier, Andereas Dresen ve Ellen Kuras'tan oluşan jürinin başkanlığını Çinli yönetmen Wong Kar Wai üstlenecek.
 
HAYAT BOYU'NUN GALASI YAPILDI
 
Festivali'n Panorama Special bölümünde, ilk filmi Köprüdekiler ile İstanbul, Adana ve Ankara Film Festivallerinde en iyi film ödüllerini alan Aslı Özge’nin yeni filmi"Hayatboyu"nun galası yapıldı.  Galaya, Özge'nin yanı sıra filmde yer alan oyuncular Hakan Çimenser, Defne Halman, Gizem Akman, Türkiye'nin Berlin Büyükelçisi Hüseyin Avni Karslıoğlu'nun eşi Gamze Karslıoğlu ile çok sayıda Türk ve Alman sinemasever katıldı.
 
Yönetmen Aslı Özge, filmde İstanbul'da yaşayan ve hayatta birçok şeyi başarmış 50 yaşlarındaki çiftin, daha fazla yapacakları bir şey kalmayınca birbirleriyle olan çatışmasının anlatıldığını söyledi. Oyuncu Hakan Çimenser, daha önce parça parça gördükleri filmi, oyuncular olarak ilk kez izleyeceklerini belirterek, "Bizim için de çok heyecanlı bir an" diye konuştu. Defne Halman da çok uzun ve zorlu bir çalışma dönemi geçirdiklerini ifade ederek, filme ilginin büyük olduğunu, olumlu bir sonuç beklediğini kaydetti.
 
 
 
 

Üye OlÜye Girişi